dnes je 17.6.2024

Input:

Excel 2016: Formulářové prvky - 4. část

11.12.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V předchozích dílech jsme si ukázali, s jakými formulářovými prvky se můžeme v Excelu setkat, jak je vytvářet a jak zpracovat jejich výstupy. V tomto díle se zaměříme na to, jak je rozmístit na listu.

Skrytí mřížky listu

Standardně je v excelovském sešitu zobrazena mřížka (šedé linky okolo buněk).

Je-li formulář složený z formulářových prvků dominantním obsahem listu, tak je většinou vhodné skrýt mřížku listu. Provedeme to tak, že na kartě Zobrazení zrušíme zaškrtnutí u pole Mřížka.

Při pohledu na formulář nás již pak mřížka vizuálně neruší.

Označení formulářových prvků

Chceme-li manipulovat s formulářovými prvky, tak je musíme nejdříve označit. Již víme, že pouhé kliknutí na prvek levým tlačítkem myši by prvek neoznačilo, ale použilo (např. rozbalilo seznam, zaškrtnulo políčko apod.). Postupovali jsme tak, že jsme na prvek kliknuli s přidrženou klávesou Ctrl. Pokud bychom si chtěli vystačit jen s myší, tak můžeme na prvek kliknout pravým tlačítkem myši. Zobrazí se tím nabídka s možnostmi úpravy prvku, která nás ale nyní nezajímá – šlo nám jen o to, abychom prvek označili, ale přitom nedošlo k jeho použití. Proto hned na objekt klikneme znovu, ale tentokrát již levým tlačítkem myši.

Potřebujeme-li označit více prvků, tak stačí přidržet klávesu Ctrl a postupně na ně klikat.

Opakovaně takto označovat více prvků by ale bylo velmi pracné. V takovém případě bude vhodnější se přepnout do režimu, ve kterém se tažením myší nebudou označovat buňky na listu, tak jak je to v Excelu běžné, ale právě objekty (podobně jako se to dělává v grafických programech). Do tohoto režimu se přepneme příkazem Najít a vybrat > Vybrat objekty na kartě Domů.

Ukazatel myši změní podobu ze symbolu plus, běžného v Excelu, na klasickou šipku. K označení prvků pak již stačí jen

Nahrávám...
Nahrávám...