dnes je 2.3.2024

Input:

Excel 2016: Hledání a odstraňování duplicit

30.6.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jedním z problémů, se kterým se můžeme při práci v excelovských sešitech setkat, je existence duplicitních, tedy opakujících se hodnot. Započítat např. jednu objednávku dvakrát do celkového součtu nebo zapsat dvě odchozí palety pod stejným pořadovým číslem jsou chyby, které snadno přehlédneme a přitom mohou mít při dalším zpracování dat závažné následky.

Odebrání duplicit

Excel naštěstí obsahuje nástroj pro nalezení a odstranění duplicit. Najdeme ho na kartě Data ve skupině Datové nástroje.

Označíme oblast nebo jen klikneme do jedné buňky v tabulce a klikneme na tlačítko Odebrat duplicity. Zobrazí se okno se seznamem sloupců tabulky. Předpokládá se přitom, že první řádek obsahuje názvy sloupců (není-li tomu tak, tak zrušíme zaškrtnutí u volby Data obsahují záhlaví).

Hledáme-li takové řádky, jejichž hodnoty jsou ve všech sloupcích rovny hodnotám v jiném z řádků, tak ponecháme zaškrtnuté názvy všech sloupců a klikneme na tlačítko OK. Pokud tabulka neobsahuje žádné duplicitní řádky, tak nás o tom nástroj jen informuje.

Pokud ale tabulka duplicitní řádky obsahuje, tak dojde rovnou k jejich smazání. Budeme informováni o počtu odstraněných řádků a o počtu řádku, které zůstaly zachovány. Obecně při posuzování rovnosti záleží pouze na obsahu buněk a na formátu čísel (např. na jiném počtu zobrazených desetinných míst). Případné rozdíly v dalších formátech nehrají roli.

V okně Odebrat duplicity je možné zaškrtnout názvy i jen některých sloupců nebo i jen jediného sloupce. Pomoci k tomu mohou i tlačítka Zrušit

Nahrávám...
Nahrávám...