dnes je 18.4.2024

Input:

Excel 2019: Burzovní grafy

16.4.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jedním ze specifických typů grafů, které je možné v Excelu vytvářet, jsou tzv. burzovní grafy. Obvykle se používají pro znázornění vývoje cen akcií či komodit na burze, ale nic nám nebrání použít je i ke sledování vývoje zcela jiných veličin.

Postup vytvoření burzovního grafu

Postup vytvoření burzovního grafu se nijak zvlášť neliší od tvorby jiných grafů:

  1. Označíme tabulku s daty.
  2. Na kartě Vložení klikneme ve skupině Grafy na tlačítko Vložit vodopádový, trychtýřový, burzovní, povrchový nebo paprskový graf.
  3. V části Burzovní zvolíme jeden ze čtyř nabízených burzovních grafů.

Sledované údaje

Tyto grafy předpokládají, že v tabulce s daty budou obsaženy konkrétní typy údajů v předem daném pořadí. Popišme si tedy nejdříve o jaké údaje jde:

  • Otevření (open) – hodnota akcie/komodity na začátku obchodování (např. na začátku dne),
  • Závěr (close) – hodnota akcie/komodity na konci obchodování (např. na konci dne),
  • Maximum (high) – nejvyšší hodnota akcie/komodity dosažená během obchodování,
  • Minimum (low) – nejnižší hodnota akcie/komodity dosažená během obchodování,
  • Objem (volume)– obchodované množství akcie/komodity.

Názvy sloupců v tabulce se nemusí shodovat s názvy, které používá Excel. Podstatné je jen zachování požadovaného pořadí. Vždy je potřeba zkontrolovat, zdali byla správně pochopena orientace ve smyslu řádky a sloupce (příp. může být potřeba je po označení vytvořeného grafu prohodit tlačítkem Prohodit řádek a sloupce na kartě Návrh).

Burzovní graf typu Maximum-minimum-závěr

První nabízený typ burzovního grafu se nazývá Maximum-minimum-závěr, a tak si připravíme tabulku v níž budou kromě názvu (v našem případě názvu komodity) obsaženy i tyto tři sloupce. Místo názvu bychom mohli zapisovat např. i datumy, pokud bychom sledovali vývoj jediné komodity, ale v různých dnech.

Ve vytvořeném grafu je každá komodita znázorněna svislou linkou, na které je umístěna značka ve formě krátké vodorovné linky. Tato značka je ale ve

Nahrávám...
Nahrávám...