dnes je 21.4.2024

Input:

Filezilla: Jednoduchý a kvalitní přenos dat

24.1.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Freewarový program Filezilla slouží pro ftp komunikaci, tedy pro přenos souborů mezi naším a vzdáleným počítačem. Nástroj zvládne začátečník i pokročilý uživatel, jenž ocení řadu jeho funkcí.

S rozvíjejícím se využíváním internetu nastává také potřeba přenosu souborů na vzdálené počítače. Ačkoli by se zdálo, že je to především doména tvůrců různých webových stránek, není tomu tak. Touto cestou se předávají nejrůznější soubory – například autor zašle rukopis nakladateli, překladatel hotový překlad zákazníkovi nebo agentuře, grafik či fotograf předává touto cestou svá díla fotobankám. Přesněji řečeno, tato komunikace je obousměrná, ze vzdáleného počítače můžeme soubory i stahovat.

Rozhraní programu

Program je bezplatně (pod licencí GNU GPL) k dispozici např. na stránkách: http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a_site/ftp_klienti/filezilla/

Po instalaci a spuštění se otevře základní okno programu:

Uživatelské rozhraní Filezilla

  1. Zde sledujeme průběh komunikace se vzdáleným počítačem, zprávy jsou většinou v angličtině. Pokud nedojde k nějaké chybě, nemusíme se těmito hláškami zabývat.
  2. V této části okna se zobrazují složky na našem místním disku v podobě stromové struktury, můžeme zde nalistovat složky, jejichž obsah budeme přenášet.
  3. Obdobně v této části okna se zobrazují složky na vzdáleném počítači. Konkrétně na obrázku vidíme kořenovou, tedy hlavní složku. Další složky se zobrazují po klepnutí na symbol +.
  4. Tato sekce slouží pro zobrazení složek a souborů, které jsou obsaženy v nadřazené složce –té, která je právě otevřena v sekci 2.
  5. Obdobně jako sekce 4 – ale zobrazují se soubory a složky umístěné na vzdáleném počítači, tj. obsah složky, která je otevřena v sekci 3.
  6. V poslední sekci sledujeme průběh přenosu dat. Pod sekcí jsou 3 záložky – první z nich zobrazuje soubory ve frontě, druhá neúspěšné přenosy a třetí úspěšné přenosy (tj. soubory, které již byly přeneseny na vzdálený počítač).

Přenos dat na vzdálený počítač

Abychom mohli přenášet data na vzdálený počítač, potřebujeme znát přístupové údaje. Ty nám sdělí provozovatel (správce) vzdáleného počítače. Konkrétně jde o název hostitele, uživatelské jméno a heslo.

Tyto údaje můžeme zadat do panelu pro rychlé připojení a potvrdit

Nahrávám...
Nahrávám...