dnes je 25.5.2024

Input:

Formát HD-DVD

21.3.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V minulém čísle byla řeč o formátu Blu-ray. HD DVD se mu v mnohém podobá a jak jsem již zmínil, je to jeho přímý konkurent.

Tedy, přesněji řečeno byl. Společnost Toshiba, která stála za vznikem HD DVD a podporovala jej, se rozhodla ukončit další vývoj. Učinila tak v únoru 2008 a tím se tedy Blu-ray stal jediným formátem na trhu.

 

HD DVD je, stejně jako Blu-ray třetí generací optických médií. První generací byly disky CD a druhou disky DVD.  Disky HD DVD byly chráněny ochranou proti kopírování, kterou se povedlo na začátku roku 2007 prolomit.  Na tyto disky lze zaznamenat až 60 GB dat (za přepokladu, že použijete nejdražší třívrstvý a oboustranný disk). Běžná kapacita je 15 GB, u dvouvrstvého je to pak 30 GB dat. Disky HD DVD mají stejný rozměr jako CD a DVD disky, tedy 12 cm.

Speciální HD DVD formát mají v Číně. Je to formát, který není kompatibilní se standardním HD DVD, spekuluje se o tom, že je to především z politických důvodů - na přehrávačích v Číně pak půjdou přehrát pouze HD DVD se speciálním formátem.

 

Vzhledem k tomu, že formát HD DVD oficiálně končí a nebude dále podporován, je zbytečnou investicí nákup například přehrávače těchto disků,

Nahrávám...
Nahrávám...