dnes je 16.7.2024

Input:

Microsoft Skydrive: Bezplatná kancelář on-line

11.10.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Skydrive je služba od Microsoftu, která umožňuje synchronizovat vaše data mezi různými zařízeními včetně tabletů a chytrých telefonů. Její součástí je i online sada klasických programů ze sady Office, tedy Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

Můžete tak skrze internetový prohlížeč zdarma vytvářet dokumenty, aniž byste museli vlastnit desktopovou verzi těchto programů.

Webová sada office je oproti svým klasickým „offline“ protějškům ochuzená o různé pokročilé funkce, přesto je na vytváření obyčejných dokumentů zcela dostačující.

Registrace

Abyste mohli službu SkyDrive využívat, musíte mít vytvořený Microsoft účet. Zaregistrovat se můžete na této adrese - https://skydrive.live.com/ - pomocí nabídky Sign up now. Registrační proces probíhá zcela tradičním způsobem.

Tvorba Dokumentů

Po přihlášení se zobrazí výčet souborů, které jste již na SkyDrive nahráli. Pro vytvoření nového dokumentu vyberte nabídku Create a následně editor, který chcete použít.  

Jak je z obrázku níže patrné, webové rozhraní vypadá prakticky stejně jako klasická verze, pouze obsahuje méně nástrojů. To nejpodstatnější tu zde však najdete.

Výhody a nevýhody

On-line office patří do rodiny tzv. cloudových aplikací. Cloud (oblak) je současným trendem v oblasti informačních technologií, ve kterém jsou data nebo dokonce celé aplikace uchovávány na cizím serveru a uživatel se k nim může dostat skrze internetové připojení. To je ve zkratce princip cloudu.

Největším přínosem této technologie pro běžného uživatele je možnost velmi snadno přistupovat ke svým datům z různých zařízení a z každého místa, kde se může připojit k internetu. S tím však souvisí i zjevná nevýhoda. Jakmile se z nějakého důvodu nebudete moci připojit (např. výpadek sítě) dostanete se pouze k datům, která již máte stáhnutá a nemáte zaručeno, že jsou aktuální. V tomto konkrétním případě navíc ani nebudete moci vytvářet a editovat soubory, čímž v zásadě celá online sada office ztrácí smysl. S variantou výpadku internetového připojení je tak nutné vždy počítat.

Webová sada

Nahrávám...
Nahrávám...