dnes je 20.6.2024

Input:

Odstranění hypertextových odkazů ve Wordu

21.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Hypertextové odkazy, většinou odkazy na webové stránky a e-mailové adresy, jsou bezesporu užitečnou funkcí textového editoru Word, ale občas se nám vytvoří i tehdy, když si to zrovna nepřejeme. Ukážeme si hned několik metod, jak je odstranit.

Odstranění právě vytvořeného odkazu

Hypertextové odkazy se vytváří při psaní sami díky ve výchozím stavu zapnuté automatické opravě. Jakmile zapíšeme např. adresu webové stránky…

…a pokračujeme v psaní dále, tak dojde k automatickému vytvoření hypertextového odkazu – poznáme to na první pohled podle podtržení a změny barvy písma na modrou.

Vytvoření hypertextového odkazu je krok, který se (ačkoliv jsme ho neprovedli přímo my, ale Word za nás), také zařadí do historie provedených kroků. Můžeme ho tedy vrátit zpět tlačítkem Zpět či klávesovou zkratkou Ctrl+Z.

Nastavení automatického vytváření odkazů

Pokud jsme vytvoření hypertextového odkazu nevrátili a klikneme do něj, tak se vlevo dole pod ním zobrazí malý modrý proužek.

Když na něj najedeme, tak se objeví ikona blesku, která nám nabídne tři volby:

  • Volba Zpět: Hypertextový odkaz by měla stejný efekt jako tlačítko Zpět nebo klávesová zkratka Ctrl+Z – tedy odstranění tohoto jednoho vytvořeného odkazu.
  • Volba Nevytvářet automaticky hypertextové odkazy by měla zásadnější dopad – nejenže by odstranila tento jeden odkaz, ale navíc by i zabránila vytváření dalších odkazů, a to nejen v tomto dokumentu, ale i ve všech dalších dokumentech.
  • Volba Nastavit možnosti automatického formátování by nás přesměrovala do části nastavení Wordu, ve které lze říci, zdali se mají či nemají vytvářet hypertextové odkazy. Do této nabídky se můžeme kdykoliv dostat i příkazem Soubor > Možnosti, kde na záložce Kontrola pravopisu a mluvnice klikneme na tlačítko Možnosti automatických oprav a následně přejdeme na záložku Automatické úpravy formátu při psaní. Automatické vytváření hypertextových odkazů ovlivňuje volba Internetové a síťové cesty hypertextovými odkazy. Ve výchozím stavu je tato volba zaškrtnuta.

Odstranění dříve vytvořených odkazů

Jednotlivý vytvořený hypertextový odkaz můžeme kdykoliv odstranit tak, že na něj

Nahrávám...
Nahrávám...