dnes je 20.6.2024

Input:

Office 2016: 3D modely

23.10.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jednou z funkcí Microsoft Office 2016 dostupnou pouze pro předplatitele Office 365 je možnost vkládání 3D modelů do dokumentů. 3D modely je možné v programech sady Microsoft Office pouze zobrazovat, k jejich tvorbě jsou určeny jiné programy (z uživatelsky jednoduchých programů jmenujme alespoň bezplatnou univerzální aplikaci Malování 3D).

Vložení 3D modelu

Máme otevřený dokument Wordu, sešit Excelu, prezentaci PowerPointu anebo novou e-mailovou zprávu v Outlooku. 3D model vložíme tak, že na kartě Vložení klikneme ve skupině Ilustrace na tlačítko 3D modely.

Po kliknutí na šipku ve spodní části tlačítka se zobrazí příkazy Ze souboru a Z online zdrojů. Kliknutí na horní část tlačítka má stejný efekt jako příkaz Z online zdrojů.

Příkaz Ze souboru zobrazí běžnou nabídku pro výběr souboru. Podporovány jsou 3D modely ve formátech *.fbx, *.obj, *.3mf, *.ply, *.stl a *.glb. Příkaz Z online zdrojů pak nabídne 3D modely ze služby Remix 3D – online služby pro práci s 3D objekty. Poté, co se do této služby přihlásíme na stránce www.remix3d.com přes Microsoft účet, si zde můžeme uchovávat námi vytvořené 3D modely (budou pak zobrazeny v části My Creations). Pokud si ale chceme práci s 3D modely zatím spíše jen vyzkoušet, tak si stačí vybrat jeden z předchystaných vzorových modelů.

Úprava 3D modelu

Kromě toho, že můžeme vložený model upravovat podobně jako obrázek (měnit jeho velikost a běžným způsobem s ním otáčet za úchyt vycházející z horní strany), tak ho můžeme především otáčet prostorově, tj. měnit směr, ze kterého se na model díváme. Provedeme to chycením za úchyt složený ze dvou zakulacených šipek umístěný ve středu označeného modelu.

Máme-li označený 3D model, tak se na pásu karet zobrazí nová karta Formát.

U modelů, u kterých na to jejich autor myslel, najdeme ve skupině Zobrazení 3D modelů předem připravené pohledy – většinou si lze pomocí nich prohlédnout model ze všech stran.

Po kliknutí na tlačítko Alternativní text se zobrazí panel s textovým polem pro zápis náhradního textu, který poslouží např. nevidomým uživatelům, kteří si 3D model přirozeně

Nahrávám...
Nahrávám...