DTP nástrojů, tedy nástrojů pro sazbu dokumentů, je určitě celá řada, ale jen málo z nich má formu online služby. Představíme si službu Lucidpress, která je v základu (v některých ohledech nezanedbatelně omezeném, ale přesto použitelném) zdarma.
Škálou svých nástrojů by se dala připodobnit open-source editoru Scribus. Z podobných online služeb jmenujme alespoň velmi rozšířenou Canvu. Oproti Canvě, ve které se většinou tvoří drobnější grafiky, zvládá Lucidpress i dokumenty s větším množstvím textů včetně možnosti propojování textových polí typickém např. pro firemní magazíny, časopisy či rafinovanější newslettery. Služba Lucidpress je dostupná pouze v angličtině.
Registrace a založení nového dokumentu
Přejdeme na stránky www.lucidpress.com, zaregistrujeme si účet a přihlásíme se do něj.
Rovnou doporučuji kliknout v pravém horním rohu stránky na kulatou ikonu s iniciálou našeho jména a příkazem Account Settings přejít do nastavení účtu.
Na záložce Preferences si můžeme zvolit výchozí jednotku velikosti. Místo palců (Inches) zvolíme centimetry (Centimeters).
Případně můžeme zvolit i výchozí velikost dokumentu. Změny uložíme tlačítkem Save changes a vrátíme se na domovskou stránku. V levém panelu přejdeme na záložku My Documents.
Nový dokument založíme kliknutím na tlačítko New. Příkazem From Template bychom mohli zobrazit nabídku šablon, ale my nyní založíme příkazem Blank Document zcela prázdný dokument.
Vzhled editoru
Provedení editoru respektuje obvyklý vzhled grafických programů.
V levém panelu najdeme příkazy pro vkládání objektů do dokumentu.
V horní části najdeme panel nabídek (File, Edit, Select, …) a pod ním panel se základními nástroji pro úpravu aktuálně označeného objektu.
Další nástroje pro úpravu objektů pak najdeme v pravém postranním panelu.
V pravém horním rohu jsou pohromadě tlačítka pro sdílení, stažení a tisk dokumentů.
Měřítko zobrazení a posun
V každém grafickém editoru je potřeba si najít pohodlnou cestu pro změnu měřítka zobrazení a pro posun na stránce. V Lucidpressu máme následující možnosti:
- Ke změně měřítka zobrazení nám poslouží tlačítka s ikonou plus a mínus v pravém dolním rohu obrazovky anebo točení kolečkem myši s přidrženou klávesou Ctrl.
- Posunu lze kromě běžných posuvníků vpravo vedle stránky a dole pod ní dosáhnout i potažením myší s přidrženým kolečkem myši anebo tak, že stiskneme mezerník a následně potáhneme myší s přidrženým levým tlačítkem. Při použití mezerníku samozřejmě nesmíme být v textovém poli, abychom místo posunu nenapsali řadu mezerníků.
Vložení a úprava textových polí
Vraťme se ale do levého postranního panelu a podívejme se, jaké typy objektů lze do stránky vkládat. To nejpodstatnější najdeme na třech záložkách – pomocí záložky Text můžeme vkládat textová pole, pomocí záložky Shapes geometrické tvary a pomocí záložky Images obrázky.
Postup vkládání textových polí a geometrických útvarů je shodný – vybereme si jeden z připravených objektů a přetáhneme ho na stránku anebo na něj klikneme.
Na záložce Text jsou připraveny tři vzorové texty lišící se velikostí a (ne)použitím tučného zvýraznění.
Určitě se nabízí použít vzorové texty Headings a Sub-headings pro nadpisy a text Body text pro delší texty s víceřádkovými odstavci, ale pokud se chystáme si texty přeformátovat, tak na volbě vzoru vlastně ani nezáleží.
Textové pole umístěné na stránce můžeme potažením přesouvat a dvojklikem (či označením a klikem) se dostaneme k úpravě jeho obsahu. Chceme-li posunout textové pole, které jsme dali upravit, tak to musíme provést buď za spodní okraj ohraničujícího rámečku (ukazatel myši se změní do podoby ukazatele světových stran)…
…anebo nejdříve úpravu zrušíme stiskem klávesy Esc či kliknutím mimo textové pole.
Za „anténku“ vycházející z horní části ohraničujícího rámečku lze text otáčet.
Když textové pole zvětšíme pomocí úchytů v rozích anebo ve středech stran, tak nedojde ke zvětšení velikosti písma – pouze se zvětší prostor, který lze vyplnit textem.
Změnu velikosti písma je nutné provést v horním panelu či pravém postranním panelu. O formátování písma si více řekneme v druhém díle seriálu.
Vložení a úprava geometrických tvarů
Na záložce Shape najdeme nabídku několika základních geometrických tvarů.
Možná je pouze základní úprava vložených objektů (posun, změna velikosti, otáčení) – úprava na úrovni uzlů možná není. Chceme-li při změně velikosti zachovat poměr stran, tak při ní musíme podržet klávesu Shift.
S přidrženou klávesou Alt by se při změně velikosti zachovala pozice středu. Přidržení klávesy Shift při otáčení znamená otáčení o násobky úhlu 45°.
Další úpravy můžeme provést v horním či pravém postranním panelu. Ukažme si rovnou práci v postranním panelu, kde najdeme všechny dostupné volby. Na záložce Shape můžeme v části Border měnit vlastnosti ohraničení objektu – tloušťku čáry v pixelech, barvu čáry, styl čáry…
…a v části Fill vlastnosti výplně – barvu, průhlednost (Opacity), přechodové výplně (Linear, Radial).
Na záložce Layout můžeme v části Text Wrapping nastavit obtékání textu okolo objektu. Obtékání zapneme přepínačem přímo na řádku s názvem části Text Wrapping. Ve výchozím stavu se nastaví obtékání okolo objektu zleva i zprava. Dle potřeby lze zvolit i jiné způsoby obtékání – jen zleva, jen zprava, na straně, kde je více místa anebo obtékání jen nad a pod objektem. U otočených objektů můžeme volbou Wrap tight to shape boundary určit, zdali bude text obtékat pomyslný obdélník nakreslený kolem objektu anebo má k němu přitéci těsně. Poslední volba Text wrapping padding určuje v centimetrech odstup textu od obtékaného objektu.