dnes je 19.5.2024

Input:

Online grafický editor Canva – 4. díl

26.12.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Online grafický editor Canva je možné používat i zcela bezplatně, ale existují hned dvě cesty, jak si zaplacením rozšířit jeho možnosti – nákupem prémiových prvků a předplatným Canva for Work.

Nákup prémiových prvků

Najdeme-li mezi placenými obrázky označenými symbolem PRO nebo $1 USD obrázek, který je vhodný pro naše účely, tak ho sice můžeme přenést do stránky, ale dojde k jeho znehodnocení vodoznakem.

Po kliknutí na tlačítko Odebrat vodoznak dostaneme na výběr ze dvou licencí. Za 10 $ můžeme obrázek používat v libovolném počtu návrhů s jediným omezením – počet vytištěných kusů nesmí přesáhnout 250 000. U rozšířené licence za 100 $ toto omezení padá. Kromě jednorázové platby si můžeme nahrát i kredit pro budoucí použití. Veškeré platby probíhají pomocí platební karty.

Všechny zakoupené obrázky pak najdeme na záložce Nahrané obrázky v části Zakoupeno.

Chystáme-li se ale obrázek použít jen v jediném návrhu, tak ho můžeme získat výrazně levněji. Do návrhu zapracujeme obrázek s vodoznakem a když máme vše hotovo, tak klikneme na tlačítko Stáhnout. Po výběru formátu nám bude kromě licencí umožňujících opakované použití nabídnuta i licence pro jednorázového použití, která stojí jen 1 $.

 

Platnost jednorázové licence je omezena na 24 hod a 2000 vytištěných kusů. Kromě stažení souborů se k zaplacení jednorázové licence dostaneme i po kliknutí na tlačítko Objednat výtisky.

Canva for Work

Když na domovské stránce klikneme na tlačítko Upgradovat, tak si můžeme pořídit předplatné s názvem Canva for Work. Po uplynutí 30denní zkušební doby nám bude účtováno 12,95 $ při měsíční platbě resp. 119,4 $ při roční platbě.

Údaje o své platební kartě musíme zadat i tehdy, když si chceme předplatné jen vyzkoušet, ale nesmíme ho pak zapomenou zrušit, a to tak, že na domovské stránce klikneme na název našeho účtu a v nabídce Nastavení účtu zvolíme na záložce Fakturace a týmy příkaz Zrušit.

Výhody při tvorbě návrhů

Předplacené služby přináší řadu výhod rozesetých po celé službě. K nejviditelnějším změnám patří přístup k citelně většímu množství obrázků, za které již nemusíme dále platit.

V nabídce Soubor již bude funkční příkaz Zázračná změna velikosti ekvivalentní s příkazem Změnit velikost, který najdeme přímo v horním menu.

Příkaz nabídne seznam podporovaných rozměrů návrhů a pár jich vybere jako doporučených v závislosti na současných rozměrech. Po kliknutí na tlačítko s hravým názvem Abrakadabra se na nových záložkách vytvoří návrhy s vybranými rozměry, které z původního návrhu převezmou všechny objekty a upraví jejich velikosti a v případě potřeby i vzájemné rozmístění.

Příkaz Soubor > Změnit rozměry funguje podobně. Také změní rozměry, ale změna proběhne přímo v samotném návrhu, nikoliv na jeho kopii. Navíc dává možnost použít i vlastní rozměry.

Při stažení ve formátu PNG máme v placené verzi možnost vytvoření průhledného pozadí, kdy části návrhu, které nejsou vyplněné žádnými objekty ani pozadím nebudou vyexportovány jako bílé, ale jako průhledné, což je velmi praktické např. u ikon, log a u řady prvků webových stránek.

Nahráváme-li si pomocí záložky Nahrané obrázky do služby vlastní obrázky, tak je v placené verzi můžeme organizovat do složek. Složku vytvoříme tlačítkem Nová složka a zapsáním jejího názvu. Obrázky do ní přemístíme nejjednodušeji jejich přetažením. Po najetí na složku a kliknutí na tlačítko se symbolem i se zobrazí příkaz pro její odstranění. Pozor, dojde přitom k odstranění i všech obrázků, které jsou v ní obsaženy.

Organizace návrhů do složek

Další vylepšení služby nás čekají na domovské stránce. Vytvořené návrhy lze i v bezplatné verzi organizovat do složek, ale počet složek je omezen na pouhé dvě. V placené verzi je počet složek neomezený. Složku vytvoříme tlačítkem Přidat novou složku a

Nahrávám...
Nahrávám...