dnes je 24.6.2024

Input:

Outlook 2013: Export a import kontaktů

13.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Export kontaktů je jinak řečeno jejich přenos ven z Outlooku. Kontakty potřebujete přenést například v případě přechodu na jiného poštovního klienta, nebo pokud si je přejete zálohovat. Zcela opačný je import – slouží k přenosu dovnitř Outlooku. Běžně se využívá pro rychlé nahrání nového adresáře do Outlooku či přenos adresářů mezi různými poštovními klienty.

Export kontaktů

Pro export kontaktů slouží Průvodce importem a exportem. Spusťte jej příkazem SOUBOROtevřít a exportovatImport nebo export. Export se používá v případech, kdy potřebujete své kontakty přenést do jiného počítače nebo si je uschovat a po přeinstalaci operačního systému je opět importovat do Outlooku.

Nepočítáme-li možnosti pro práci s kanály RSS, tak je v průvodci pro export určená jen jedna položka – Export do souboru. Po výběru této položky a kliknutí na tlačítko Další se otevře okno, kde máte na výběr ze dvou možných formátů.

Varianta Hodnoty oddělené čárkami vede k vytvoření souboru typu CSV, se kterým si poradí i Excel nebo databáze Accessu. Pro další zpracování přímo v Outlooku, ale bude nejvhodnější použít variantu Datový soubor aplikace Outlook (PST).

Okno, které následuje po stisknutí tlačítka Další, vám nabídne seznam složek, kde máte možnost vybrat, kterou si přejete exportovat (v případě kontaktů to je složka Kontakty).

Poslední okno slouží k zadání cesty, kam se výsledný soubor s daty uloží. Klinutím na tlačítko Dokončit celou proceduru exportu dokončíte – zobrazí se ještě volitelná možnost ochrany souboru heslem. S výsledným souborem můžete pak dále pracovat dle vlastní potřeby.

Import kontaktů

Průvodce je určený i pro import dalších součástí, proto vyberte v prvním okně průvodce možnost Import souboru VCARD (.vcf) nebo Importovat z jiného programu nebo souboru. Každá z možností se používá v jiném případě.

VCard je souborový formát pro šíření vizitek, které kromě e-mailové adresy mohou obsahovat i poštovní adresu, telefon a další údaje. V případě, že potřebujete vizitku uloženou ve formátu vCard (jedná se o soubor s příponou *.vcf) naimportovat do adresáře v Outlooku, použijte volbu Import souboru VCARD (.vcf) a v dalším kroku se k vizitce proklikejte a otevřete ji. Informace z vizitky budou zařazeny do adresáře jako nový kontakt.

Dalším způsobem importu kontaktu ze souboru vCard je jeho chycení a přetažení do prostoru adresáře. Zobrazí se při tom okno s nově vytvořeným kontaktem, které potvrdíme tlačítkem Uložit a zavřít na kartě KONTAKT.

Druhá volba se nazývá Importovat z jiného programu nebo souboru. Existuje mnoho formátů, ve kterých mohou být uložené kontakty. Může se jednat o tabulku Excelu, databázi Accesu, ale také textový soubor, kde jsou jednotlivé položky napsány na jednom řádku a jen odděleny středníkem či čárkou. Může to být také datový soubor aplikace Outlook s příponou *.pst, do kterého jste exportovali. Outlook zvládá import ze

Nahrávám...
Nahrávám...