dnes je 20.6.2024

Input:

Paint.NET 4 – 3. část : Tvorba a využití výběrů

8.10.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Grafické editory, Paint.NET 4 nevyjímaje, obvykle obsahují celou řadu barevných filtrů a jiných efektů. Ne vždy je ale chceme použít na celý obrázek. K tomu nám poslouží tzv. výběry neboli masky.

Obrázky k práci se nachází v souboru Paint.NET4_III.zip.

Obdélníkový výběr

Nejjednodušší je výběr ve tvaru obdélníku – na obrázku Dveře.jpg budeme chtít změnit barvu pouze dveří – musíme je tedy nejdříve označit. Zvolíme nástroj Obdélníkový výběr a nakreslíme obdélník z jednoho rohu dveří do jejich protilehlého rohu.

Pokud se nám výběr nepodaří na první pokus, můžeme jej opakovat. Když jsme spokojení, zvolíme příkaz OpravyOdstín a sytost a jezdcem Odstín pozměníme barvu – vidíme, že to má vliv pouze na vybranou část obrázku – tedy dveře. Ostatní části obrázku zůstanou netknuty.

Nakonec ještě výběr zrušíme, aby se případné další úpravy týkaly již celého obrázku – slouží k tomu tlačítko Zrušit výběr na panelu nástrojů.

Elipsoidní výběr

Velmi podobně funguje výběr ve tvaru elipsy. Ukážeme si ho na obrázku Loďka na moři.jpg, u kterého budeme chtít změnit barvu zapadajícího slunce. Zvolíme nástroj Elipsoidní výběr.

Nakreslit elipsu tak, aby se přesně kryla s okrajem slunce, bude ale mnohem obtížnější, nežli tomu bylo s obdélníkem u dveří. Proto se nejdříve spokojíme s elipsou přibližné velikosti a následně si pomůžeme nástrojem Přesunutí výběru.

Přibližně vytvořený výběr lze tímto nástrojem za jeho střed přesouvat a za kolečka v rozích a středech stran pak měnit jeho velikost. Vytvoření přesně padnoucí elipsy je pak již snadné. Pokud je výběr hotov, změníme v něm barvu (OpravyOdstín a sytost) a zrušíme ho (tlačítko Zrušit výběr) stejně jako v předchozím příkladu.

Kouzelná hůlka

Nyní se pustíme do tvorby malé koláže – otevřeme dva obrázky: Nebe nad palmami.jpg a Letadlo.jpg. Budeme chtít vybrat letadlo a přenést ho do druhého obrázku. Tvar letadla neodpovídá ani obdélníku, ani elipse, ale můžeme využít toho, že nebe, které letadlo obklopuje, je celé modré. K výběru jednobarevných objektů slouží nástroj Kouzelná hůlka.

Vybereme ho a klikneme někam do prostoru nebe. To se nám tím sice podaří označit, ale nechtěně jsme

Nahrávám...
Nahrávám...