Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Plánovače interiérů IKEA

21.12.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Světoznámá švédská nábytkářská firma IKEA poskytuje sadu online aplikací pro návrh interiérů, které sice svými funkcemi nemohou soutěžit s profesionálními placenými programy, ale díky své jednoduchosti umožňují rychlé vytvoření základních modelů interiérů i bez předchozích znalostí.

Aplikace jsou kompletně přeloženy do češtiny. Do navrhovaných interiérů je možné jako nábytek umisťovat pouze konkrétní produkty nabízené společností IKEA. I když se ale nechystáme nakupovat IKEA nábytek, tak přesto můžeme aplikace využít pro vytvoření hrubé představy o řešení našeho interiéru. Jen tam, kde bychom nejraději dali např. prostě stůl, si musíme vybrat konkrétní z nabízených IKEA stolů.

Spuštění aplikace

Všechny nabízené aplikace najdeme na https://www.ikea.com/ms/cs_CZ/pages/ikea_planners.html. K jejich spuštění budeme potřebovat pouze webový prohlížeč s doinstalovaným doplňkem 3D viewer for IKEA (instalaci doplňku nám aplikace sama nabídne). Mezi podporované prohlížeče patří Google Chrome, Edge či Internet Explorer. Jako příklad budeme navrhovat menší kancelář, a tak zvolíme aplikaci s názvem Plánovač kanceláří.

V prvním kroku nám bude doporučena registrace, která je nutná k ukládání návrhů. Registrace ale není povinná a můžeme i rovnou kliknout na tlačítko Vytvořit nový návrh.

Rozvržení místnosti

Aplikace umí modelovat vždy jen jedinou místnost. Samotný návrh budeme tvořit v pracovní ploše uprostřed stránky, která je ze všech čtyř stran obklopena panely s nástroji.

Začneme v levém panelu, kde v části Rozvržení místnosti zvolíme příkaz Tvar místnosti.

Ve spodním panelu se objeví možné tvary místností – od nejjednoduššího obdélníka přes obdélník s výřezy v rozích až po obdélník se šikmo seříznutými rohy. Zvolíme např. možnost Výřez v SV rohu.

Tažením přímo za zdi v pracovní ploše anebo zadáním číselných údajů v panelu na pravé straně určíme velikost místnosti.

V části Rozvržení místnosti dále přejdeme do části Dveře a ve spodním panelu zvolíme typ dveří.

Po kliknutí na konkrétní typ dojde k umístění dveří do výkresu. Chycením a přetažením pak určíme jejich definitivní podobu.

Při podobných manipulacích by se nám mohlo velmi snadno stát, že si omylem posuneme některou ze stěn. Nejlépe je takovýto nechtěný krok vrátit ihned zpět příkazem Upravit > Zpět z horního panelu anebo odpovídající klávesovou zkratkou Ctrl+Z.

Po označení dveří se v pravém panelu zobrazí políčka pro přesné zadání rozměrů a případně nabídky pro změnu směru otevírání, pozice kliky atp. Zadané rozměry potvrdíme klávesou Enter anebo kliknutím na tlačítko Aplikovat.

Obdobně do návrhu zapracujeme i okna a příp. i další stavební prvky (např. šikminu v podkrovní místnosti bychom vytvořili v části Překážky pomocí prvku s názvem Stropní lišta). Dle potřeby se můžeme zabývat i typem podlahové krytiny (část Podlaha) nebo barvou stěn (část Stěny a strop). Dopad těchto změn se ale projeví až ve 3D modelu.

Máme-li místnost vytvořenou, tak je vhodné ji zamknout proti nechtěným změnám. Provedeme to tak, že v levém panelu klikneme na ikonu zámku vedle názvu části Rozvržení místnosti. Opětovným kliknutím na stejnou ikonu bychom zámek opět zrušili.

Výběr a

 
 Napište nám
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: