dnes je 15.7.2024

Input:

PowerPoint 2007: Formátování a úpravy textu

11.6.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Text v prezentaci nelze zapsat přímo do plochy snímku - veškeré texty, které budeme v prezentacích používat, se zadávají do textových polí. Vlastnosti textových polí můžeme upravovat.

Otevřeme si naši výukovou prezentaci, ve které probíráme téma PowerPoint „krok za krokem“ a budeme pracovat se snímkem číslo 3 – viz připojený soubor powerpoint.pptx.

Jak napovídá nadpis snímku, zaměříme se na textové pole.

Na zmíněném snímku je textové pole již připraveno – jsou tu vlastně dvě textová pole – jedno pro nadpis a druhé pro zadání dalších textových údajů, se kterými budeme nyní dále pracovat.

Po klepnutí do plochy textového pole se textové pole obklopí rámečkem, na jehož obvodě se zobrazí značky pro úpravu jeho velikosti.

Uchopením značek a jejich přesunutím se stisknutým levým tlačítkem myši měníme velikost textového pole. Rohové značky táhneme šikmým směrem – tím změníme oba rozměry pole najednou (tj. proporcionálně). Pro zvětšení textového pole táhneme opačným směrem, než je znázorněno červenými šipkami na obrázku.

Po úpravě velikosti a zadání textu může tedy textové pole vypadat přibližně takto:

Velikost zapsaného textu se přizpůsobuje velikosti textového pole – čím je více textu, tím text bude menší. Po kliknutí mimo textové pole zmizí jeho rámeček.

Vytvoříme na snímku další textové pole. K tomu použijeme nabídku Domů – karta Kreslení.

Stiskneme vyznačenou ikonu a provedeme na snímku šikmý tah se stisknutým levým tlačítkem myši.  Není potřeba pokračovat šikmo příliš dolů – spíše vymezíme přibližnou šířku pole. Kurzor zůstává uvnitř pole a můžeme přímo začít zapisovat text. Pozor – pokud bychom text nezačali zapisovat a klepli mimo oblast textového pole, tak celý objekt textového pole zmizí.

Textové pole, které jsme si vytvořili popsaným způsobem, bude

Nahrávám...
Nahrávám...