dnes je 29.5.2024

Input:

PowerPoint 2007: Úpravy předlohy snímku — 2. část

11.5.2011, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V předchozím článku jsme se seznámili s podstatou předlohy. Víme již, že při její úpravě můžeme využívat dostupné nástroje PowerPointu. V této části se pustíme do praktických úprav.

Otevřeme si naši rozpracovanou prezentaci, kde jsme naposledy pomocí úpravy předlohy nastavili vzhled nadpisů, využili jsme při tom ozdobné písmo WordArt.

Přejdeme hned do nabídky Zobrazení, kde zapneme ikonu Předloha snímků. Z galerie předloh vlevo klepneme na tu, která je úplně nahoře. Víme, že tato úprava se promítne do všech snímků prezentace.

Nyní bude naším cílem vytvořit pozadí prezentace. To je velmi snadné. Stačí, když na náhledu předlohy stiskneme pravé tlačítko myši a potvrdíme příkaz Formát pozadí.

Zobrazí se dialogové okno, ve kterém můžeme nastavit jako pozadí  buď Výplň (to je častější případ) nebo Obrázek.

Z výplní pak máme k dispozici buď Souvislou výplň nebo Přechodovou výplň. Souvislou výplň můžeme přímo zvolit z paletky Barva s tím, že pokud nám žádná barva nevyhovuje, potvrdíme příkaz Další barvy a požadovaný odstín si potom namícháme.

Přechodová výplň nám umožní nastavit vícebarevné pozadí.

Máme přednastaveno Ukončení 1 – to odpovídá první z barev přechodu. Jeho barvu můžeme změnit volbou z paletky Barva, kde je přednastavena nyní modrá. Budeme-li chtít, aby zvolená barva byla vystřídána jinou barvou, nastavíme Ukončení 2 a opět k tomu požadovanou barvu. V dialogovém okně můžeme dále vybrat Typ, Směr a Úhel přechodu. V našem příkladu jsme zvolili Typ = lineární, Úhel = 180°.

Nahrávám...
Nahrávám...