dnes je 29.5.2024

Input:

PowerPoint 2013: Co je prezentace a jak ji spouštět

4.7.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dostává se k nám velké množství poučných či zábavných prezentací, které si prohlížíme nebo ukazujeme svým známým a přátelům. Jakou má prezentace strukturu a jak ji můžeme prohlížet?

Z čeho se skládá prezentace

Je to vlastně soubor jednotlivých snímků (obdoba stran ve Wordu), jež obsahují jednotlivé, na sobě nezávislé objekty (obrázky, texty v textových polích, tabulky, grafy, …). Tyto jednotlivé snímky se postupně prochází a zobrazují se na nich postupně nebo podle nastavení jednotlivé objekty v nich umístěné.

Při práci s aplikací Microsoft PowerPoint 2013 se prezentace zobrazuje několika způsoby. Při spuštění aplikace se zobrazí prázdná prezentace s jedním snímkem na pracovní ploše, ve kterém jsou nastavena dvě textová pole (pro nadpis a podnadpis). Dále se vlevo zobrazí oblast s miniaturami snímků.

Pokud otevřete již existující prezentaci, bude pracovní plocha uspořádána obdobně, ale již se zobrazenými snímky prezentace.

PowerPoint 2013

Varianty zobrazení prezentace

Na kartě ZOBRAZENÍ nabízí PowerPoint 2013 pět druhů zobrazení – Normální, Zobrazení osnovy, Řazení snímků, Poznámky a Zobrazení pro čtení.

Varianty zobrazení

Zobrazení Normální využijete při tvorbě a úpravách jednotlivých snímků prezentace tak, že budete pracovat ve snímku zobrazeném na pracovní ploše. Zde je vždy jeden aktivní snímek zobrazen přes celé okno jako aktivní a ostatní ve svislém pruhu vlevo v malém náhledovém okně. Kliknutím na příslušný náhled vlevo zobrazíte snímek ve velkém okně v popředí.

Zobrazení osnovy se v levém pruhu zobrazuje osnova jednotlivých snímků ve formě textů. Názvy snímků představují nadpisy první úrovně, vložením takového nadpisu vložíte automaticky i nový snímek. V tomto zobrazení lze velmi rychle vytvořit koncept celé prezentace – pouhým napsáním nadpisů můžeme vytvářet jednotlivé snímky.

Jiný možný způsob zobrazení prezentace zvolíte na kartě ZOBRAZENÍ příkazem Řazení snímků. V tomto případě se na pracovní ploše zobrazí miniatury jednotlivých snímků spolu se základními informacemi o přechodu efektů mezi snímky a časové prodlevě mezi zobrazením snímků.

Řazení snímků

Zobrazení Řazení snímků je určeno pro práci s celou prezentací. Na pracovní ploše můžeme jednotlivé snímky přesouvat, kopírovat, skrývat,

Nahrávám...
Nahrávám...