dnes je 15.7.2024

Input:

PowerPoint 2013: Obrázky SmartArt

22.6.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Při přípravě dobré prezentace o vývoji situace, o organizaci či průběhu nějaké činnosti se většinou neobejdete bez kreslení diagramů. Proto se přímo v programu PowerPoint nachází nabídka celé řady různých diagramů nazvaných SmartArt.

Pojďme si projít jednotlivé kategorie obrázků SmartArt. Pro cvičení si stáhněte příklad PowerPoint2013_SmartArt.pptx):

Seznam – diagram, který umožňuje graficky znázornit výčet prvků.

Proces – znázorňuje vývoj, výčet kroků provázaných šipkami.

Cyklus – používá se například k zobrazení děje s nepřetržitým cyklem. Najdete zde i paprskový diagram, který se používá k zobrazení vztahů mezi jednotlivými prvky a jejich středem (cílem).

Hierarchie – oblíbený organizační diagram, který pomáhá jednoduše a rychle vytvářet různé struktury s hierarchickým rozdělením společnosti, práce či určité pracovní skupiny nebo určitého úkolu.

Relace – různé typy diagramů znázorňující vztah mezi prvky, naleznete zde i Vennův diagram, který slouží k zobrazení překrývajících se oblastí (například různých množin prvků) a terčový diagram, který se využívá k zobrazení jednotlivých kroků, které se dají popsat v soustředných kruzích, například při postupujícím řešení od nejširšího zadání až k nejužšímu upřesnění a vyřešení, směrem k cíli.

Matice – diagram znázorňující vztah mezi čtyřmi prvky.

Jehlan – slouží k zobrazení vztahů v hierarchické struktuře (například pyramida správné výživy).

Obrázek – řada různých druhů diagramů s možností vložení obrázku.

Pozor, nejedná se o grafy, které by vycházely přímo z určitých dat. Jedná se prakticky o obrázky, kterými znázorníte průběhy, schémata, vysvětlení, … Nevytvářejí se tedy žádné číselné podklady, ze kterých by přesný diagram automaticky vznikl, ale přímo si diagram kreslíte podle potřeby tak, aby znázornil určitou situaci nebo činnost a tím i oživil vaši prezentaci.

Vkládání diagramů SmartArt do prezentace

Při vytváření diagramů můžete postupovat hned několika způsoby. Například lze použít rozložení snímku Nadpis a obsah nebo Dva obsahy a následně klepnout na ikonu Vložit obrázek SmartArt v obsahové části snímku, ale také si můžete ponechat jen prázdný snímek a potom vložit diagram pomocí ikony SmartArt na kartě VLOŽENÍ ve skupině Ilustrace. Závisí vždy na vás, pro který způsob se rozhodnete. Vyzkoušejte například klepnout na ikonu Vložit obrázek SmartArt ve snímku s rozložením Nadpis a obsah. Po klepnutí na ni se zobrazí dialogové okno Zvolit obrázek SmartArt s kompletní nabídkou typů diagramů.

V dialogovém okně se nacházejí v levé straně názvy jednotlivých kategorií diagramů (Seznam, Proces, Cyklus, …). Po výběru kategorie pak už vidíte tlačítka jednotlivých diagramů. Stačí si jen zvolit, který z nich potřebujete do své prezentace vložit. Po výběru klepnutím na

Nahrávám...
Nahrávám...