dnes je 15.6.2024

Input:

PowerPoint 2013: Vkládání snímků a jejich struktura

7.9.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V prezentaci se namísto stránek používá pojem snímek – je to vlastně stránka prezentace určená k předvádění. A každý tento snímek má určitou strukturu. Celá prezentace se potom vytváří skládáním jednotlivých snímků a postupným vkládáním informací do těchto snímků.A my si v této části tyto způsoby a možnosti shrneme. V dalších částech si jednotlivé klienty a způsoby práce detailně rozvedeme.

Naučíme se vkládat jednotlivé typy snímků a rozlišovat je podle jejich předdefinované struktury.

Společné (globální) prvky snímků:

  • barva pozadí – barva podkladu snímku,
  • předloha snímku – společná struktura snímků celé prezentace (např. podklad, loga, záhlaví, …).

Detailně bude vysvětleno v jiných částech.

Lokální prvky jednotlivých snímků:

Vložení nového snímku a jeho struktura

Do nové nebo stávající prezentace vkládáme nový snímek pomocí tlačítka Nový snímek na kartě DOMŮ příp. na kartě VLOŽENÍ. Kliknutím na horní část tlačítka (ikonku) se vloží snímek s výchozím rozložením (např. rozložení Nadpis a obsah nebo poslední použité rozložení), kliknutím na text Nový snímek se rozbalí nabídka s dostupnými rozloženími snímku (dostupná rozložení závisí na použité šabloně.

Nyní jste si do prezentace vložili nový snímek, který má svoji nastavenou strukturu – tedy rozložení snímku. Toto rozložení snímku můžete kdykoliv změnit pomocí tlačítka Rozložení na kartě DOMŮ. Většinou jsou k dispozici rozložení typu Úvodní snímek, Nadpis a obsah, Dva obsahy apod.

Typy rozložení snímku

Detaily dostupných rozložení snímku se mohou lišit podle použité šablony, ale pro většinu běžných šablon bude následující popis platit.

Úvodní snímek

Je to úvodní snímek prezentace. Struktura snímku jsou dvě textová pole určená pro nadpis a podnadpis. Do předepsaných polí klepneme a rovnou můžeme psát příslušné texty.

Rozložení Nadpis a obsah (Title and Content)

Snímek s textovým polem pro nadpis a velkým polem pro obsah. Obsahem může být text (pro jeho vložení stačí klepnout myší do prostoru nazvaného Kliknutím vložíte text a začít psát) nebo jeden z šesti grafických typů objektů dostupných pomocí ikonek v prostřední části snímku.

Jedná se o následující typy objektů: tabulka, graf, obrázek SmartArt, obrázek, on-line obrázek, video.

Zvolíme-li si např. možnost Vložit tabulku, objeví se následovně nabídka zadání vlastností tabulky (počet sloupců a řádků).

Rozložení Dva obsahy

Podobné jako předešlý typ rozložení s rozvržením na dva sloupce.

Rozložení

Nahrávám...
Nahrávám...