dnes je 18.4.2024

Input:

PowerPoint 2013: Vlastní šablona prezentace

8.5.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jedním ze způsobů, jak rychle dosáhnout standardního vzhledu prezentace, je použití šablony. PowerPoint 2013 obsahuje rozsáhlou nabídku již instalovaných šablon v různých barevných variantách. Další jsou dostupné na stránkách Office.com. Ne každému se však i při tak bohaté nabídce podaří nalézt přesně takovou šablonu, která by vyhovovala jeho potřebám. Pokud však přesto chcete pro vytváření prezentací používat jednotnou šablonu, můžete si ji sami vytvořit pomocí úpravy předlohy snímku.

Šablony a motivy

Nejdříve je dobré si ujasnit rozdíl mezi dvěma pojmy, a to šablonami a motivy. Šablona je prezentace uložená ve formátu *.potx a může obsahovat nejen nastavení vzhledu a rozložení snímků, ale také konkrétní obsah. Základem každé šablony je ovšem motiv, který sestává ze tří části – barev motivu, písem motivu a efektů motivu. Stejný motiv lze použít nejen u prezentace PowerPointu, ale také např. u dokumentu Wordu nebo sešitu Excelu. V dalším textu budeme hovořit především o vytváření šablon, ale ty k motivu použitelnému i v jiných programech sady Office nemají daleko.

K šablonám vč. šablon s obsahem se lze dostat na začátku tvorby prezentace po zadání příkazu SOUBOR > Nový. Motiv můžete naproti tomu změnit kdykoliv během tvorby prezentace. Základní sadu motivů najdete v galerie ve skupině Motivy na kartě  NÁVRH. Na stejné kartě ve skupině Varianty se pak nacházejí barevné varianty vybraného motivu.

Kliknutím na jeho ikonu se motiv použije ve vaší prezentaci a její snímky budou mít jednotný vzhled daný tímto motivem.

Pokud si motivy i jejich varianty vyzkoušíte a dobře prohlédnete, tak zjistíte, že v sobě obsahují řadu předem nastavených vlastností snímku – pozadí včetně případné grafiky, typ písma, jeho velikost a barvu, nastavení odrážek, záhlaví či zápatí.

Pokud však v celé nabídce motivů a jejich variant nenaleznete ten správný, tak nezbude, nežli si navrhnout svůj vlastní vzhled prezentace.

Vytvoření nové šablony prezentace

Pro vytvoření nové šablony prezentace je vhodné využít předlohu snímků. Každý snímek prezentace je založen na určité předloze, kterou samozřejmě nemusíte respektovat a můžete jednotlivé snímky upravit dle vlastních představ a záměrů. Pokud chcete dosáhnout toho, aby se tyto úpravy týkaly všech snímků prezentace, je výhodné to udělat prostřednictvím změny předlohy snímků. A pokud chcete takto vytvořenou předlohu snímků používat i v dalších prezentacích, uložíte si ji jako šablonu.

Novou šablonu je vhodné začít vytvářet z prázdné prezentace. Zadáme na kartě ZOBRAZENÍ ve skupině Zobrazení předlohy příkaz Předloha snímků. V levém panelu vidíme ikony jednotlivých rozložení, ze kterých vycházejí nové snímky (např. rozložení Úvodní snímek, Nadpis a obsah apod.). Úplně první ikona nahoře představuje vzor pro všechna rozložení. Většinu úprav budeme provádět právě u tohoto vzoru, abychom zajistili, že se následně projeví skrze rozložení u všech snímků prezentace.

Na pravé straně pak vidíme vzhled vybraného vzoru – po ploše snímku jsou rozmístěna textová pole se zástupnými symboly textů – textová pole pro nadpis snímku, samotný obsah snímku a pole ve spodní části snímku pro datum a čas, zápatí a číslování stránek. Zobrazené texty jsou zástupné symboly pro znázornění nastaveného stylu a práci s ním, přepisovat je má smysl pouze tehdy, pokud bychom chtěli změnit návodné texty zobrazené po vytvoření nového snímku.

V tomto zobrazení můžete přistoupit k vytvoření vlastní předlohy snímku. Chcete pro jednotnou prezentaci firmy vytvořit šablonu prezentace, která bude využívat firemních barev a firemního loga včetně

Nahrávám...
Nahrávám...