dnes je 29.5.2024

Input:

PowerPoint 2013: Vytváříme graf

6.7.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pro zobrazení uspořádaného souboru dat, zejména číselných, se obvykle používá forma tabulky. Často je ale ještě vhodnější a přehlednější použít graf.

Pozornost bude věnována vytvoření grafu a jeho dat přímo ve snímku prezentace. Takto vytvořený graf je vhodný i pro prezentace, které budete distribuovat např. elektronickou poštou (nemusíte se zabývat případnými propojenými tabulkami z Excelu).

Vytvoření grafu PowerPoint v prezentaci

Pro použití grafu v prezentaci je obvykle vhodné umístit jej na samostatný snímek – jde o to vytvořit předpoklad pro jeho čitelnost při předvádění prezentace.

Za tím účelem tedy v otevřené prezentaci klepněte na tlačítko Nový snímek na kartě DOMŮ ve skupině Snímky. Když klikneme na šipku u tohoto tlačítka, zobrazí se nabídka dostupných rozložení. Ta se mohou lišit podle použitého motivu (šablony návrhu), ale obvykle bude dostupná vyhovující možnost Nadpis a obsah (Title and content).

Uprostřed nového snímku klikněte na ikonku s názvem Vložit graf (můžete také zadat příkaz Graf na kartě VLOŽENÍ ve skupině Ilustrace).

Objeví se stejnojmenné dialogové okno pro výběr přesného typu grafu. Na jeho levé straně si můžeme vybrat základní typ grafu (např. Sloupcový, Výsečový apod.), pravá strana okna pak slouží k výběru podtypu grafu.

Dalším krokem bude vyplnění tabulky hodnotami. V zobrazené tabulce na datovém listu, který je velmi podobný listu aplikace Excel, se zobrazí vzorové údaje. Můžete zde upravit počet a záhlaví sloupců i řádků a samozřejmě také zapsat příslušná data.

 

Spolu se zapisováním dat se bude měnit i vzhled vzorového grafu. Po ukončení zadávání dat okno datového listu zavřete. Tabulka s daty se skryje a ve snímku zůstane zobrazen graf, založený na vámi zadaných datech.

Tím je samotné vytváření grafu u konce. To však neznamená, že bychom v něm nemohli provést dodatečné úpravy. Ty se mohou týkat jednak použitých dat,

Nahrávám...
Nahrávám...