dnes je 19.5.2024

Input:

PowerPoint 2013: Vytvoření jednoduchého fotoalba

1.4.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Kromě všech ostatních možností využití PowerPointu lze s jeho pomocí vytvářet a prezentovat jednoduché fotoalbum. Jsou sofistikovanější nástroje pro práci s fotografiemi, ale i v PowerPointu dokážete s fotografiemi vytvořit hezké digitální album.

Vytvoření fotoalba

Základním předpokladem pro vytváření fotoalba je, abyste měli přístup k souborům s fotografiemi, které chcete použít. Při splnění této podmínky můžete začít s vytvářením alba.

Potřebný nástroj zobrazíte přes volbu FotoalbumNové fotoalbum ve skupině Obrázky na kartě VLOŽENÍ. Poté se zobrazí dialogové okno Fotoalbum. Jeho prostřednictvím zvládnete všechny úkony, potřebné pro vytvoření fotoalba.

Fotoalbum

V horní části okna je skupina pro definování obsahu alba. Pomocí tlačítka Soubor či disk vyhledáte soubory s připravenými fotografiemi. Můžete je vyhledávat na disku počítače nebo jiném nosiči.

Při klepnutí na volbu Soubor či disk se zobrazí okno průzkumníka a můžete vyhledat příslušné soubory – poklepáním na název či ikonu příslušného souboru dojde k jeho vložení do alba. Můžete také vybrat více obrázků najednou (s klávesou Ctrl) a vložit je současně přes tlačítko Vložit. Název obrázku se zobrazí v poli Obrázky v albu a v poli Náhled si jej můžete prohlédnout.

V poli obrázky v albu je možné měnit pořadí obrázků – stačí některý vybrat a pomocí tlačítek se šipkami posunout nahoru či dolů. Vyřadit obrázek z výběru lze tlačítkem Odebrat.

S vybraným obrázkem můžete dále pracovat. Lze nastavit černobílé zobrazení, obrázek otáčet, měnit jas a kontrast tlačítky pod náhledem.

Stejnojmenným tlačítkem je možné přiřadit titulky pod všechny obrázky (s výjimkou nastavení Přizpůsobit snímku – viz níže).

Mezi obrázky lze tlačítkem Nové textové pole vložit prázdný snímek, do kterého budete moci po vytvoření alba zapsat text – například komentář ke skupině fotografií a podobně (titulní list bude vložen automaticky).

Po výběru a nastavení všech obrázků přejdete do dolní skupiny okna, nazvané Rozložení alba.

Volba rámečku

Roletka Rozložení obrázku nabízí možnost Přizpůsobit snímku – ten poté vyplní celou stránku fotoalba. Další možnosti jsou jeden až čtyři obrázky na stránce, přičemž plocha stránky není

Nahrávám...
Nahrávám...