dnes je 15.4.2024

Input:

PrintScreen aneb zaznamenáváme otisk obrazovky

9.3.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Možná jste stáli před potřebou zaznamenat aktuální zobrazení na monitoru počítače a jako obrázek je vložit do textového dokumentu nebo do prezentace. Základní nástroj pro tuto činnost je klávesa PrintScreen.

Zkopírování obsahu celé obrazovky

Získání kopie obsahu obrazovky je velmi snadné. Poslouží vám k tomu funkcionalita Windows, aktivovaná klávesou PrintScreen (často je na ní uvedeno pouze PrtScn, PrtSc apod.). Pokud jste ji dosud nepotřebovali, najdete ji na běžné klávesnici vpravo od klávesy F12.

Potřebujete-li tedy získat kopii aktuálního zobrazení na monitoru počítače, klepněte na klávesu PrintScreen. Zdánlivě se nic nestane, ale ve skutečnosti byla kopie zobrazení vložena do schránky Office podobně, jako když kopírujete klasickým způsobem. Stejným způsobem jako při kopírování pak tento obsah schránky můžete příkazem Vložit nebo kombinací kláves Ctrl+V umístit do jakéhokoliv dokumentu Office – do textu, prezentace, e-mailu a podobně. V takovém dokumentu umístíte kurzor na místo, kde má být obrázek, a dáte příkaz Vložit.

Pamatujte na to, že získaná kopie obrazovky se nachází pouze ve schránce, takže po ukončení práce s počítačem a po vyprázdnění schránky bude ztracena. Budete-li ji chtít zachovat, musíte ji uložit prostřednictvím některého grafického programu, jak je popsáno dále.

Pro názornost bylo při práci na tomto textu zobrazeno okno Odstavec a poté klávesou PrintScreen zkopírována obrazovka do schránky. Vzápětí byl obsah schránky vložen na toto místo dokumentu a jeho velikost standardním způsobem upravena podle potřeby:

Jak je zřejmé, součástí kopie obrazovky není jen otevřený dokument, ale i různá otevřená okna, podokna, menu, panely, systémová hlášení a podobně.

Zkopírování okna aktuální aplikace

Popsaným způsobem tedy získáte kopii kompletního obsahu obrazovky. Při psaní příruček, různých návodů a podobně však můžete potřebovat získat pouze obsah zobrazeného okna či panelu (tento postup nelze použít na rozbalovací nabídky). V takovém případě nevystačíte pouze s klávesou PrintScreen, musíte použít kombinaci kláves Alt+PrintScreen. Při použití této kombinace získáte kopii aktuálního okna (panelu) zobrazeného na monitoru. Jeho vložení do dokumentu provedete stejně jako v předešlém případě.

Pro ilustraci byla při stejném rozložení obsahu obrazovky jako v předešlém případě stisknuta kombinace kláves Alt+PrintScreen a poté obsah schránky vložen na toto místo:

Jak je zřejmé, tentokrát bylo skutečně zkopírováno pouze aktuální okno, nikoliv celá obrazovka.

Nástroj Výstřižky

Spolu s operačním systémem Windows je dodáván i program s názvem Výstřižky, který umožňuje

Nahrávám...
Nahrávám...