dnes je 19.5.2024

Input:

Publisher 2013: Vytváříme kalendář

17.8.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Zkuste si navrhnout a vytvořit kalendář přesně podle vlastních představ. Prostě kalendář, který nebude mít nikdo jiný. Anebo naopak, vytvořte si třeba více stejných kalendářů, které můžete ke konci roku dát jako milou (nebo jen reklamní) pozornost jiným lidem.

Po spuštění Publisheru (nebo kdykoliv později po volbě SOUBOR - Nový) se objeví galerie šablon. Klepněte na záložku Předdefinované. Dále klepněte na kategorii Kalendáře.

Tím se vám zobrazí seznam šablon kalendářů – šablony jsou uspořádány do dvou skupin – celostránkové kalendáře (skupina Celá stránka) a kalendáře kapesní velikosti (skupina Kapesní velikost).

Celostránkový kalendář

Prohlédněte si nabízené šablony, protože zde najdete již hodně vytvořených celých návrhů, ze kterých lze vycházet při úpravě kalendáře vlastního.

Potom klepněte na ten, který se vám nejvíce líbí (příklad Publisher2013_kalendar.pub). V podokně na pravé straně si vyberte z dostupných barevných schémat a sad písem. Dále se rozhodněte, zda chcete kalendář na výšku či na šířku. Zajímavá je určitě i volba Časový rámec – jestliže ponecháte volbu Jeden měsíc na stránku, tak se Vám standardně vytiskne kalendář pro aktuální měsíc.

Pokud však potřebujete kalendář pro jiný měsíc než aktuální, pak klepněte na tlačítko Nastavit data kalendáře. Tím se zobrazí dialogové okno Nastavit data kalendáře, které vám umožní nastavit měsíc pro tvorbu vašeho kalendáře. Pokud nastavíte do pole Počáteční datum jiný měsíc než do pole Koncové datum, tak se následně vytvoří publikace s více stránkami tak, aby pokryla celé nastavené období.

Jestliže byste vytvářeli kalendář roční (pomocí volby Jeden rok na stránku), pak by dialogové okno Nastavit data kalendáře vypadalo podobně. Zobrazené dialogové okno by však umožnilo měnit pouze rok. Po potvrzení se vám změna dat ihned ve vytvářeném kalendáři projeví. To znamená, že nemusíte složitě vyhledávat jednotlivá data a ručně je přepisovat, ale program jednotlivé měsíce a dny přepočítá automaticky za vás.

Pokud klepnete na tlačítko Vytvořit – vytvoří se nový soubor s vybraným návrhem kalendáře dle zadaného rozsahu.

A nyní můžete ještě zkusit trochu experimentovat. Proč? Přece chcete mít kalendář jiný než ostatní lidé, to znamená, že je třeba dát vlastní pozadí, obrázek či logo firmy nebo upravit velikost a druh písma.

Proto se podívejte na možnosti na kartě NÁVRH STRÁNKY. Postupně je můžete prozkoumat a v jednotlivých možnostech vybrat hezkou a zajímavou úpravu pro vlastní kalendář.

Pomocí ikony Změnit šablonu, snadno zaměníte současný kalendář za jiný (pozor, omylem byste ho mohli zaměnit i za kalendář kapesní).

Ve skupině Schémata je zobrazena nabídka možností různých barevných ladění pro váš kalendář. To znamená, že neměníte pouze jednu barvu, ale vždy všechny barvy v kalendáři (u jednotlivých objektů, pozadí či písma).

Pomocí ikony Písma vyberete sadu písem, která bude použita ve vašem kalendáři.

Zatím se změny, které jste vyzkoušeli, týkaly většinou kalendáře jako celku. Pokud se na kalendář podíváte nyní trochu jinak, zjistíte, že se ve skutečnosti skládá z tabulky s daty a z různých dalších samostatných grafických objektů a textových polí. To znamená, že nyní další vzhled ovlivníte právě doplněním některých prvků či změnou

Nahrávám...
Nahrávám...