Potřebujeme-li si vytvořit drobné tiskoviny jako jsou letáky, vizitky nebo drobné brožurky, nevyplatí se nechat si zpracovat tyto tiskoviny v profesionálním grafickém studiu. A to jak z časových, tak finančních důvodů.
Profesionální programy pro počítačovou sazbu jsou velmi drahé, zvláště pokud je využijeme jenom jednou za čas.
Stažení a instalace Scribus
Můžeme zvážit využití programu Scribus, jenž je určen právě pro počítačovou sazbu. Je zdarma, protože byl původně určen pro operační systém Linux. Navíc je i v češtině. Odkaz na stažení aktuální verze najdeme na českém portále www.scribus.cz.
Instalace je jednoduchá, poklepeme na stažený soubor a prvním krokem bude volba jazyka:
Ponecháme češtinu a pokračujeme tlačítkem OK. Spustí se průvodce, kde musíme označit, že akceptujeme licenční podmínky. V dalším kroku pak volíme typ instalace, resp. ponecháme Full a pokračujeme do další části, kde je složka pro instalaci. Tu ponecháme také beze změny a nakonec případně v dalším kroku ještě zvolíme složku v nabídce Start, pak již stiskneme jen tlačítko Instalovat.
Doplněk Ghostscript
Ve Windows pravděpodobně budeme muset ještě doinstalovat Ghostscript, abychom mohli v programu importovat obrázky ve formátu EPS a využívat Postscript Print View (náhled před tiskem) a některé další funkcionality. Ani instalace programu Ghostscript není složitá, stáhneme jej z adresy http://www.ghostscript.com/download/gsdnld.html. Jde o soubor gs910w32.exe (pro 32bitovou verzi Windows). Na uvedené adrese najdeme i jiné verze. (My jsme nainstalovali vše pod Windows XP a problémy se nevyskytly). Po instalaci Ghostscriptu již můžeme začít s programem Scribus pracovat.
Založení nového dokumentu
Po spuštění programu se zobrazí úvodní dialogové okno, kde si přednastavíme základní vlastnosti dokumentu:
Zejména si zde nastavíme velikost stránky (nebo ponecháme přednastavenou klasickou „čtvrtku“, tj. formát A4). Pro toho, kdo nemá zkušenosti se speciálními jednotkami, jako body (pt), je vhodné nastavení v milimetrech (pole Výchozí jednotka). Můžeme zde ještě označit volbu Automatické textové rámce a v poli Sloupce zadat, do kolika sloupců si přejeme text rozvrhnout (a dále mezeru mezi sloupci). V programech pro počítačovou sazbu totiž text nelze umístit přímo do dokumentu, ale pouze do textového rámce (to je stejné jako např. v prezentačním programu PowerPoint).
Pokud nevyužijeme volbu Automatické textové rámce, musíme si textové rámce vytvářet „ručně“.
Po potvrzení úvodního dialogového okna se nám tedy zobrazí pracovní prostředí programu.
Vytvoření textového rámce
Nepoužili jsme nastavení Automatických textových rámců, zkusíme si tedy nyní jeden textový rámec vytvořit. Slouží k tomu ikona na následujícím obrázku:
Stiskneme ji, umístíme kurzor do pracovní plochy a šikmým tažením se stisknutým levým tlačítkem myši vymezíme velikost rámce. Ten se po uvolnění tlačítka myši zobrazí takto:
V rozích a z boku jsou objektové značky pro úpravu velikosti rámu, uchopíme-li rámec myší, můžeme jej přesunout.
Umístit text do rámce můžeme buď přímým psaním, nebo pomocí pravého tlačítka myši. Pak v místní nabídce použijeme příkaz Vložit text.
V dialogovém okně nalistujeme požadovaný textový soubor, který máme připravený na disku.
Pro vyzkoušení můžeme také do textového rámce vložit tzv. Výplňový text – viz příkaz v místní nabídce na předchozím obrázku. Ten se používá tehdy, chceme-li narychlo vidět, jak bude vypadat rozvržení dokumentu. Nastavení výplňového textu (někdy tzv. Lorem Ipsum, což je „pseudolatina“, tedy neexistující jazyk, který poslouží jenom jako „výplň“) provedeme v dialogovém okně:
Existuje celá řada „pseudojazyků“, které můžeme vybrat ze seznamu a pak ještě nastavíme počet odstavců.
Vyplněný textový rámec vypadá takto:
Vpravo dole je viditelná zvláštní značka, která signalizuje, že text umístěný do rámečku není viditelný celý. Musíme tedy upravit velikost rámečku, například ručním tažením některé z objektových značek. Pokud je rámeček dostatečně velký a zobrazuje se veškerý text, značka v pravém dolním rohu zmizí.
V dalších dílech si vysvětlíme, jak přesně nastavovat různé vlastnosti textu a jak do dokumentu vkládat obrázky.