dnes je 11.9.2024

Input:

Srovnání antivirových programů

16.12.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

O potřebě chránit počítač proti škodlivým programům (malwaru) dnes snad již každý ví. Nabízí se spousta možností – od jednoduchých (mnohdy neplacených) řešení pro domácnosti až po komplexní bezpečnostní řešení pro rozsáhlé firemní sítě.

V tomto článku se pokusím srovnat šest antivirových programů, které patří v Česku k nejpoužívanějším. Přednost dostaly programy, které jsou pro domácnosti nabízeny zdarma (avast! Free Antivirus, AVG AntiVirus FREE, Avira Free Antivirus, Microsoft Security Essentials). Podíváme se ale i na dva placené (ESET Smart Security, Kaspersky Intenet Security).

Jak vybrat antivirový program

Mezi kritéria, která je dobré při výběru antivirového programu neopomenout, patří vedle ceny a samozřejmě kvality ochrany před škodlivými programy také míra ovlivnění výkonu počítače. Nevhodně zvolený antivirový program dokáže zvláště starší, pomalejší počítač nepříjemně zpomalit.

Srovnání kvality a míry ovlivnění výkonu na platformě Windows 7 vidíte v následující tabulce, která čerpá z testů provedených společností AV-TEST (http://www.av-test.org/en/home/). V testu byly antivirové programy konfrontovány se známými bezpečnostními hrozbami ve formě škodlivých programů (virů, červů, trojských koňů) a v tabulce vidíte procenta úspěšné odezvy. Míra ovlivnění výkonu pak ukazuje, jak moc běh antivirového programu zpomaluje počítač – čím vyšší číslo, tím je zpomalení menší.

Produkt

Cena

Ochrana před běžným malwarem

Míra ovlivnění výkonu (na stupnici od 1 do 6)

avast! Free Antivirus

zdarma

100 %

3

AVG AntiVirus FREE

zdarma

98 %

4,5

Avira Free Antivirus/Avira Internet Security1

zdarma

99 %

3,5

Microsoft Security Essentials

zdarma

93 %

5,0

ESET Smart Security

placený

100 %

2,0

Kaspersky Internet Security

placený

100 %

5,5

1V testu společnosti AV-TEST byla zařazena placená varianta Avira Internet Security, v dalším srovnání se ale budeme věnovat bezplatné variantě Avira Free Antivirus.

Vidíme, že kromě antiviru Microsoft Security Essentials si ostatní poradili s malwarem velmi dobře, ale poměrně výrazně se liší zátěž, kterou antivirové programy znamenají pro počítač. V tomto ohledu si naopak Microsoft Security Essentials (spolu s Kaspersky Internet Security) vedl velmi dobře.

Velmi zajímavé je, že nejen na českém, ale i na celosvětovém trhu antivirových programů patří k největším hráčům tuzemské společnosti Avast a AVG, ke kterým se přidává slovenský ESET.

Funkce antivirových programů

Srovnávané antivirové programy můžeme rozdělit do tří skupin – komplexní placená řešení (ESET Smart Security, Kaspersky Intenet Security), bezplatné varianty od společností, které nabízejí i placená řešení (avast! Free Antivirus, AVG AntiVirus FREE, Avira Free Antivirus) a nakonec Microsoft Security Essentials, který nabízí pouze základní úroveň ochrany a ani nemá žádnou placenou variantu. Všechny antiviry nabízí tři základní funkce:

  • ochranu v reálném čase (antivirus sám kontroluje chování spuštěných programů),
  • test disku na vyžádání (po zadání požadavku uživatele se zkontrolují soubory uložené na disku, což může trvat podle množství souborů a rychlosti počítače i několik hodin),
    Kontrola počítače
  • kontrola konkrétního souboru (z nabídky dostupné po kliknutí pravým tlačítkem myši).

Samozřejmostí je pak také pravidelná aktualizace antivirového programu – bez ní by byl počítač bezbranný proti nově vzniklým virům.

Aktualizace antiviru

Dále mohou antivirové programy nabídnout:

  • poštovní štít (kontrolu příchozí a odchozí pošty, např. v Outlooku),
    Ochrana e-mailu - poštovní štít
  • webový štít (kontrolu navštěvovaných webových stránek),
    Webový štít
  • rodičovskou
Nahrávám...
Nahrávám...