dnes je 22.5.2024

Input:

Tvorba stránek s Expression Web – 3. část

17.3.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V minulém díle jsme vytvořili ze šablony web, ale museli jsme se spokojit s počtem stránek, které šablona obsahovala (pouze jsme měnili jejich názvy). V tomto díle se naučíme do webu přidávat další stránky a ukážeme si dovednost, bez které by tvorba stránek neměla valného smyslu – publikování na server.

Vložení nové stránky do webu

Otevřeme si rozpracovaný web vzniklý ze šablony. Program si pamatuje poslední otevřený web – pokud máte rozpracovaných více webů, můžete aktuálně otevřený zavřít příkazem SiteClose a otevřít jiný pomocí příkazu SiteOpen Site, kde se pomoci tlačítka Browse proklikáte do složky, ve které je web uložen.

Pokud chceme do webu přidat novou stránku, budeme ji muset nejdříve vytvořit. V panelu Folder List nebo Site View přejděte do kořenové složky webu (bude to složka, ve které se nachází šablona master.dwt) a zvolte příkaz FileNewFolder (složka) – vytvoří se nová složka, pojmenujme ji např. cestovani. Dále zvolíme příkaz FileNewPage (stránka) – vznikne prázdná stránka, kterou uložíme pod názvem default.html do složky cestovani.

Přidání nové stránky

Budeme chtít, aby stejně jako stávající stránky byla i ta nová propojená se šablonou. Stačí zvolit příkaz FormatDynamic Web TemplateAttach Dynamic Web Template. Vybereme šablonu master.dwt a stránka získá stejný vzhled jako ostatní stránky – stačí ji již jen naplnit vhodným obsahem.

Synchronizace se šablonou

Aby ale byla nová stránka plnohodnotnou součástí našeho webu, musíme ji přidat do navigační lišty – a to provedeme úpravou šablony master.dwt. Klikneme v ní těsně za text Fotogalerie a zmáčkneme klávesu Enter.

Připojení do navigační lišty

Objeví se nový prvek s popiskem li, do kterého napíšeme slovo Cestování, které následně označíme a na panelu nástrojů klikneme na tlačítko pro vytvoření hypertextového odkazu (). Budeme chtít vytvořit odkaz na stránku default.html ve složce cestovani.

Propojení odkazem

Podobně budeme postupovat při doplnění odkazu do patičky stránky – klikneme za text Fotogalerie, napíšeme na klávesnici mezeru, svislou čáru (můžeme použít např. klávesovou zkratku pravý Alt + W) a opět text Cestování. Stejně jako v předchozím případě pak vytvoříme odkaz na naši novou stránku.

Šablonu uložíme a potvrdíme aktualizaci souborů, které jsou na ní závislé. Nakonec otevřeme libovolnou stránku webu (kromě šablony) a vyzkoušíme v zobrazení Preview (), jestli fungují nově vytvořené odkazy na stránku o cestování.

Publikování na server

I když vytvoříte sebekrásnější web se skvělým obsahem, tak dokud jej nepublikujete na nějaký veřejně dostupný server, nebude se s ním moci nikdo potěšit. Bude nutné se poohlédnout po nějakém hostingu – tedy

Nahrávám...
Nahrávám...