dnes je 22.5.2024

Input:

Typy a rozdělení klientů elektronické pošty

3.12.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Klient elektronické pošty je aplikace, jež má za úkol usnadnit svému uživateli práci s virtuální poštou. Klient v základu musí umět přijímat a odesílat e-maily. Další vlastnosti se poté již liší podle toho, pro kterou skupinu uživatelů je aplikace určena.

Klient může být jak aplikace nainstalovaná na počítači, tak aplikace, která běží na serveru poskytovatele e-mailové služby. Druhý případ je typický pro freemailové služby. Předností freemailového řešení je možnost přístupu ke schránce z jakéhokoliv počítače, který je připojený k internetu. To je určitě výhodné, můžeme pracovat s e-mailem v práci, doma, ale i v internetové kavárně nebo u kamaráda. To je ale často vykoupeno horším komfortem ovládání schránky. S e-mailovým klientem se to srovnávat nedá. To i přesto, že provozovatelé těch nejznámějších freemailových služeb se všemožně snaží práci s poštou v internetovém prohlížeči zpříjemnit. Limitujícím faktorem pro pohodlnou práci bude vždy rychlost připojení k internetu.

Freemaily

Pro zřízení freemailové schránky lze pouze doporučit nejznámější české portály, jako je Seznam.cz či Centrum.cz. Ze zahraničních služeb pak např. Gmail.com nebo Outlook.com. Zde se uživateli dostane výborné péče s mnoha výhodami a doplňky, jež mohou používání elektronické pošty zpříjemnit.

Druhou možností, jak používat elektronickou poštu, je e-mailový klient v počítači. Zatímco v prvním případě se připojíte k internetu přes webový prohlížeč a v něm si prohlížíte poštu, v tomto případě máte v počítači spuštěný e-mailový klient. V tomto klientu prohlížíte nové e-maily, můžete je vytvářet a odesílat. Práce je mnohem pohodlnější a ke stažené poště máte přístup i tehdy, pokud nejste připojeni k internetu.

Office Outlook

Softwarový gigant, společnost Microsoft, nabízí v současné době několik poštovních klientů. Pro uživatele, kteří pracují nejen s e-maily, ale potřebují i organizovat svůj čas a mít po ruce mnoho dalších informací o tom, co musí udělat a podobně, je určen Microsoft Office Outlook. S touto aplikací se můžete setkat v několika verzích, počínaje nejstarším Outlookem 97, přes verze 2000, XP, 2003, 2007, 2010 až po nejnovější Outlook 2013. Princip aplikace zůstává stejný – přehledně organizovat čas jejímu uživateli a shromažďovat na jednom místě všechny potřebné informace. Jednotlivé verze se liší především ve vzhledu a ve funkcích, které nabízejí – tak, jak postupem času výrobce přicházel na podněty uživatelů a nedokonalosti, snažil se je napravit.

Nahrávám...
Nahrávám...