dnes je 29.5.2024

Input:

Uživatelské účty ve Windows 8.1

29.5.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

K základnímu vybavení všech moderních operačních systémů patří možnost přihlašování se pomocí uživatelských účtů. Pojďme se podívat na druhy účtů a možnosti jejich nastavení v prostředí operačního systému Windows 8.1.

Proč používat uživatelské účty

Existuje celá řada důvodů k používání uživatelských účtů. Předně – pokud vyžadujeme po startu počítače zadání uživatelského jména a hesla, snižujeme riziko zneužití informací v počítači neoprávněnou osobou, což je ve firemním prostředí důležité dvojnásob. Pomocí uživatelských účtů můžeme dále zajistit, aby na jednom počítači pracovalo více osob a přitom si navzájem neviděli do osobních souborů a měli možnost si přizpůsobit vzhled a chování systému podle vlastních preferencí. Správce počítače může také jednotlivým uživatelům přidělit podle potřeby rozdílná oprávnění. Trendem poslední doby je automatická synchronizace dat a nastavení mezi více zařízeními. I k tomu je ve Windows 8.1 potřeba pracovat s uživatelským účtem.

Synchronizace přes účet Microsoft

Pomiňme problematiku centralizované správy účtů na doménách Active Directory používanou většinou ve velkých firmách. Samotný Windows 8.1 nabízí principiálně dvě technická řešení uživatelských účtů – tzv. účet Microsoft a místní účet. Preferována je první varianta – přihlášení se pod on-line účtem Microsoft (přihlašovacím jménem je e-mailová adresa) získáme možnost synchronizace mezi počítačem a dalšími zařízeními (včetně mobilních). Standardně se synchronizuje např. nastavení vzhledu systému (barvy, pozadí plochy, atd.), jazykové nastavení či nastavení prohlížeče (např. oblíbené položky a otevřené záložky). Při přihlášení se na jiném zařízení se zaktualizují i data mnohých „metro“ aplikací – jedná se např. o aplikace Pošta, Kalendář či Lidé. S účtem Microsoft je svázáno i cloudové úložiště OneDrive – k v něm uloženým souborům proto získáme přístup automaticky po přihlášení se na libovolném zařízení.

Co vše bude synchronizováno, je možné nastavit. V postranním panelu, který se objeví po najetí k pravému okraji obrazovky, klikneme na volbu Nastavení (nebo stiskneme zkratku klávesa Win + I). Po kliknutí na tlačítko Změnit nastavení počítače přejdeme na záložku OneDrive a dále na Nastavení synchronizace. První volba Synchronizovat nastavení na tomto počítači určuje, jestli vůbec máme o synchronizaci zájem. Pokud ne, přepněme ji do polohy Vypnuto. Ponecháme-li ji zapnutou, můžeme pomocí dalších jezdců určit, co přesně má být synchronizováno.

U mobilních zařízení má význam i záložka Připojení účtovaná podle objemu dat. Vypnutím synchronizace při takovémto druhu připojení si šetříme datový limit. K přenosu dat dojde, až budeme připojení např. přes množstvím dat neomezované Wi-Fi.

Místní účet

Přes užitečnost synchronizace a nesporný marketingový zájem Microsoftu na jeho využívání, který zvyšuje pravděpodobnost, že si lidé oblíbí operační systém Windows vedle klasických počítačů i na mobilních zařízeních, nabízí Windows 8.1 stále i možnost vytvoření tzv. místního účtu. Ten funguje stejně, jako tomu bylo ve starších verzích Windows – tedy je vázán na konkrétní počítač a synchronizace s potenciálními dalšími zařízeními neprobíhá. Někteří

Nahrávám...
Nahrávám...