dnes je 23.5.2024

Input:

Visio 2013: Plánek kanceláře

10.2.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Představte si, že získáte nové prostory k pronájmu a potřebujete si naplánovat, jak bude celé vybavení vypadat – jaký nábytek koupit, kam postavit počítač. Zkuste k tomu použít již připravenou šablonu v programu Microsoft Visio 2013. Uvidíte, že plánování či zařizování nových prostor bude pro vás daleko jednodušší.

Výběr vzorníku

Po vlastním spuštění programu Visio si  na kartě SOUBOR klepněte na položku Nový a poté na záložku Kategorie. V kategorii Mapy a plány prostorového uspořádání najdete šablonu Uspořádání kanceláře – vyberte ji a po klepnutí na tlačítko Vytvořit se šablona stáhne a založí se nový výkres. 

 

Tím se otevřou nejenom potřebné vzorníky, ale také stránky výkresu s měřítkem. To proto, abyste mohli zakreslovat jednotlivé objekty přesně, jen ve zmenšeném měřítku. Pokud byste potřebovali měřítko výkresu změnit, klepněte na kartě NÁVRH na šipku v pravém dolním rohu skupiny Vzhled stránky. Zobrazí se dialogové okno Vzhled stránky, kde na kartě Měřítko výkresu můžete nastavení snadno změnit.

Zdi kanceláře

Jestliže znáte rozměry místnosti, nakreslete si nejprve jednotlivé zdi (příklad Visio2013_Kancelar.vsdx). Můžete je kreslit hned dvěma způsoby. Pokud má pokoj pravidelný tvar, stačí použít jeden z obrazců ve vzorníku Zdi, dveře a okna pro kreslení celé místnosti (Místnost, Místnost ve tvaru L, Místnost ve tvaru T).

Vybraný obrazec jen přetáhnete do výkresu a potom pomocí úchytů změníte jeho rozměry. Všimněte si, že při výběru obrazce pro místnost se zároveň na stavovém řádku zobrazí i rozměry nakreslené místnosti.

 

Jestliže si do výkresu na nakreslenou místnost přetáhnete i obrazec Prostor, snadno zjistíte i plochu zvolené místnosti. Jak? Stačí, když na obrazci pro prostor klepnete pravým tlačítkem myši a ze zobrazené místní nabídky vyberete volbu Automatická velikost. Pokud jste obrazec Prostor vhodně umístili, tak se automaticky místnosti přizpůsobí a hned zobrazí i vypočítanou plochu kanceláře.

Pokud je prostor vaší kanceláře nepravidelný, pak můžete jednotlivé zdi nakreslit pomocí obrazců Zeď nebo Zakřivená zeď.

Zadání přesných rozměrů

Klepněte na zobrazenou kancelář pravým tlačítkem myši a pak ze zobrazené místní nabídky vyberte příkaz Vlastnosti. Tím se zobrazí dialogové okno, ve kterém přesně zadáte rozměry označené místnosti. Po potvrzení se rozměr místnosti i na výkresu hned upraví.

 

Okna a dveře

U plánku kanceláře je důležitý nejenom správný rozměr, ale i správné umístění oken a dveří. Pokud se podíváte do vzorníku Zdi, dveře a okna, najdete v něm jednotlivé obrazce také pro kreslení dveří a oken.

Dveře a okna zase budete

Nahrávám...
Nahrávám...