dnes je 22.5.2024

Input:

Visio 2013: Práce s obrazci

13.1.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Každý výkres je složen z několika nebo mnoha různých objektů (šipky, čáry, obdélníky, …). Nemusíte však všechny objekty kreslit od začátku. Můžete použít celou řadu objektů, které program Microsoft Visio 2013 obsahuje. Těmto objektům se říká obrazce a pro snadnější práci s nimi jsou uspořádány do vzorníků.

Samozřejmě při tvorbě výkresů kromě obrazců můžete použít i vlastní kresby či vložené obrázky.

Při spuštění Visia se standardně v levé části okna programu otevře podokno Obrazce. V něm máte otevřeny vzorníky, ze kterých si jednotlivé obrazce vybíráte. Běžně máte ve vzorníku otevřenou miniaturu obrazce a jeho název.

Pokud se vám takový způsob zobrazení nelíbí, můžete ho změnit, například pouze na miniatury nebo na miniatury s podrobným popisem (klepněte pravým tlačítkem např. na název podokna Obrazce a výběrem z možností).

Vytváření obrazců

Jestliže si ve vzorníku najdete vhodný obrazec, budete ho chtít umístit nyní na výkres. Stačí prakticky jen myší daný obrazec chytit a přetáhnout do výkresu. Tím se kurzor myši změní tak, že můžete s obrazcem posouvat (objeví se u něho čtyři šipky).

 

Uchopte tedy daný obrazec ve vzorníku a tažením myši ho přesuňte do výkresu tam, kde ho potřebujete mít.

Podobným způsobem můžete do výkresu umístit jakýkoliv obrazec, jen u některých typů mohou být omezení, například obrazec pro podřízeného se nasouvá na obrazec vedoucího, prostorové objekty se zase kreslí na základě umístění úběžného bodu, …

Označení obrazců

Pokud chcete dělat s obrazci jakékoliv změny, musíte je nejprve označit, aby program věděl, u kterých obrazců se má úprava projevit. Upravovat můžete jeden objekt nebo i více objektů současně. Proto existuje několik způsobů, jak se dají obrazce označit. Vždy si vyberte ten, který se vám v dané situaci bude zdát nejvhodnější.

Nejprve vždy musí být aktivní ikona Ukazatel, která se nachází na kartě DOMŮ ve skupině Nástroje. Kurzor myši bude ve tvaru šipky.

 

Označení jednoho obrazce je jednoduché, stačí jen myší na tento objekt klepnout. Jestliže budete potřebovat tímto způsobem označit více obrazců, podržte při klepnutí myši vždy klávesu Shift. Úchytkami bude potom ohraničený prostor kolem všech označených objektů, a navíc budou jednotlivé označené objekty orámovány modrou čárou (příklad Visio2013_Obrazce.vsdx).

 

Pokud jste označili omylem více obrazců, stačí opět podržet klávesu Shift a na obrazec, který nechcete měnit, klepnout myší. Tím se zase odznačí.

A chcete-li označit obrazce, které jsou umístěny tak, že je možné kolem nich nakreslit obdélník, zkuste kolem nich táhnout myší. Musíte vždy postupovat tak, aby daný obrazec byl celý uvnitř zvolené obdélníkové oblasti.

Pokud klepnete na tlačítko Vybrat na kartě DOMŮ ve skupině Úpravy, rozbalí se nabídka. Mezi jednotlivými položkami najdete i možnost Nepravidelný výběr.

 

Pokud si na tento příkaz klepnete, kurzor šipky vám na začátku sice zůstane, ale po stisku levého tlačítka myši se změní na výkresu v malý křížek, kterým můžete začít označovat nepravidelnou oblast výběru.

 

A pokud byste potřebovali vybrat všechny obrazce, pak v nabídce Vybrat klepněte na příkaz Vybrat vše nebo stiskněte klávesy Ctrl+A.

A jaké typy okrajů či bodů se vlastně kolem označeného obrazce zobrazí? Jednak v rozích a uprostřed stran objektu se zobrazí čtverečky (úchyty), které slouží ke změně velikosti. Mimo obrazec se však také nachází ovládací bod pro otáčení objektu. Také si všimněte středu otáčení, který bývá standardně uprostřed objektu (lze ho však přemístit). U některých obrazců se objeví ještě žlutý čtvereček (úchyt). Jedná se o obrazce, u kterých

Nahrávám...
Nahrávám...