dnes je 20.4.2024

Input:

Visio 2013: Práce s textem

18.1.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Při tvorbě jakéhokoliv výkresu v Microsoft Visio 2013 je důležitý i text. Jednotlivé obrazce, které jsou součástí výkresu, je vhodné popsat, aby ostatní věděli, co daný obrazec znamená.

Text se také používá jako samostatně stojící objekt výkresu, například nadpis, popis různých částí atd.

Text a obrazec

Do většiny obrazců můžete nějaký text přímo vkládat. Ve skutečnosti se vkládá do textového pole, které je prakticky neviditelné, protože je bez ohraničení a bez výplně. Text se vždy nemusí vkládat přímo dovnitř obrazce, ale i vedle (například u šipek nebo spojovacích čar).

Jak se tedy text k obrazci připojí?

  1. Klepněte na objekt, do kterého chcete vložit text a začněte psát (když začnete psát text, objeví se textové pole), případně můžete na objekt poklepat.
  2. Napište vlastní text.
  3. Nakonec klepněte mimo daný obrazec nebo stiskněte klávesu Esc.

Protože je textové pole bez ohraničení a bez výplně (příklad Visio2013_ObrazceText.vsdx), nemusíte si ani často uvědomit, že text není ve skutečnosti přímo zapsán v obrazci, ale v textovém poli.

Samostatný text

Ve výkresu potřebujete někdy i text samostatně stojící mimo obrazec. Pro jeho umístění nejprve klepněte na ikonu Text na kartě DOMŮ ve skupině Nástroje a potom klepněte do výkresu na to místo, kde potřebujete daný text mít. Tím se vloží textové pole o standardní velikosti, do kterého můžete začít přímo psát. Velikost pole můžete také určit přímo tažením myši stejně, jako když kreslíte obdélník.

Nakonec klepněte mimo textové pole nebo stiskněte klávesu Esc.

Co jsou popisky?

Zvláštním typem textu jsou popisky, protože se jedná o obrazce, které obsahují nejenom text, ale i šipku k jinému obrazci či objektu, který potřebujete popsat.

Pokud potřebujete s popisky pracovat, najdete je v podokně Obrazce – tlačítko Další obrazceVisio ExtraBublinové popisky. Klepnutím na

Nahrávám...
Nahrávám...