dnes je 16.6.2024

Input:

Visio 2013: Prostředí programu

11.1.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Microsoft Visio 2013 je program pro tvorbu nejrůznějších diagramů, schémat, plánů, … ale přitom práce s ním není složitá, i když se částečně od možností ostatních programů Office trochu liší.

Schémata, která vytvoříte v programu Visio, můžete navíc snadno přenášet i do souborů vytvářených v dalších aplikacích Office. To znamená, že vytvořený výkres rychle přenesete v potřebném formátu do dokumentu psaném ve Wordu či do prezentace PowerPointu. Práci si vyzkoušejte na příkladu Visio2013_Seznameni.vsdx

První spuštění

Po spuštění programu Visio se objeví základní okno, kde se nabízí možnost výběru šablony pro založení vašeho výkresu. Všechny existující šablony jsou pro snadnější hledání uspořádány do jednotlivých kategorií (Mapy a plány prostorového uspořádání, Obchodní, Obecné).

Zvolte šablonu Prázdný výkres. V podokně Obrazce v levé části okna programu můžete vidět vzorníky. V pravé části okna se pak mohou nacházet další podokna úloh.

V horní části okna najdete pás karet, v dolní části je stavový řádek programu. Prostředí programu si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

 

Prohlédněme si podokno Obrazce – některé kategorie obrazců mohou být již zobrazeny, k dalším se dostanete pomocí tlačítka Další obrazce – kategorie jsou hierarchicky uspořádány – vyberte volbu Další obrazceObecnéBloky.

V seznamu kategorií pod tlačítkem Další obrazce přibude volba Bloky – kdykoliv později tak můžeme klepnout na text Bloky zobrazit obrazce z této kategorie. Pod seznamem kategorií pak vidíte nabídku dostupných obrazců vybrané kategorie. Stačí si tedy vhodný obrazec pouze vybrat a přenést jej přetažením myší do pracovního prostředí Visia. V něm se již nachází základní pracovní plocha s výkresem.

Většina kategorií obsahuje obrazce specifické pro určitý obor – obecnější obrazce najdete pomocí volby Další obrazceObecné a Další obrazceVisio Extra. Na následujícím obrázku vidíte např. obrazce z kategorie Nadpisy.

 

Všechny vzorníky, které jste vybrali pomocí tlačítka Další obrazce, jsou zobrazeny pod tlačítkem Další obrazce. Pokud u některého vzorníku již nechcete, aby byl zobrazen, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Zavřít. Kdykoliv později si jej můžete tlačítkem Další obrazce opět otevřít.

Výstupem Visia je výkres

V programu Visio pracujete s výkresy. Jedná se prakticky o listy papíru, na které kreslíte své plány či schémata. Pokud potřebujete otevřít v programu nový výkres, klepněte  na kartě SOUBOR na příkaz Nový a zvolte Prázdný výkres.

 

V tomto případě nebude výkres založený na žádné speciální šabloně, proto se v levé části okna programu nezobrazí žádné vzorníky. Bude zde však stále tlačítko Další obrazce a záložka Hledání.

 

Do políčka stačí zapsat typ obrazce, který byste chtěli použít. Po klepnutí na tlačítko s lupou se spustí vlastní prohledávání.

Nyní je třeba počkat, než Visio prohledávání dokončí. Po chvíli vám totiž program nabídne obrazce, které můžete při dalším kreslení používat. Na obrázku můžete vidět šipky, které byly Visiem vyhledány.

Jakmile budete potřebovat jiné obrazce, můžete postupovat stejně nebo si přes nabídku Další obrazce otevřít určitý vzorník.

Nemusíte mít tedy strach, že když otevřete úplně čistý výkres, že se k obrazcům již vytvořeným v programu Visio nedostanete. Nyní je ještě důležité vědět, jak s daným výkresem pracovat dál nebo jak si ho přizpůsobit vlastním potřebám, protože výkres je základní plocha, na

Nahrávám...
Nahrávám...