dnes je 20.6.2024

Input:

Visio 2013: Spojování obrazců

16.1.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Co znamená v Microsoft Visio 2013 připojování nebo propojování obrazců? Mezi dva obrazce umístíte například šipku, čáru (prostě jiný objekt, obrazec), která dané dva objekty spojí (propojí).

Propojování využijete nejenom v organizačních diagramech, ale i diagramech vývojových či jiných schématech (příklad Visio2013_ObrazceSpojnice.vsdx).

Důležité je vědět, že propojení se vytváří v takzvaných spojovacích bodech (pokud zvolíte nástroj Spojnice na kartě DOMŮ ve skupině Nástroje a najedete na objekt, zobrazí se spojovací body jako malé čtverečky – pokud na konkrétní spojovací bod najedete, zvýrazní se zeleným čtverečkem).

Na obrazcích najdete již standardně definované spojovací body, ale naštěstí si je můžete podle potřeby vytvořit také sami ručně na dalších místech obrazce, který potřebujete propojit s obrazcem jiným. Na kresbě nebo některých jiných objektech vložených do výkresu spojovací body nenajdete.

Propojení mezi dvěma obrazci může být pevné nebo dynamické. Pevné propojení je takové, které vždy zachovává připojení v tom spojovacím bodě, ve kterém byl původně obrazec připojen. Dynamické propojení však vždy nastaví propojení v nejkratší vzdálenosti mezi danými obrazci.

 

Jak vytvořit pevné propojení?

Nejprve si připravte na výkres obrazce, které chcete propojit. Potom si na kartě DOMŮ ve skupině Nástroje klepněte na ikonu Spojnice.

 

Nyní kurzorem myši najeďte do spojovacího bodu jednoho obrazce a po stisknutí myši táhněte kurzor do spojovacího bodu druhého obrazce. Zde se objeví text Připevnit k položce Spojovací bod.

Tehdy levé tlačítko myši uvolněte a propojení bude vytvořeno.

 

Pevné připojení můžete připravit i takto:

  1. klepněte si v podokně Obrazce na typ objektu, který chcete, aby byl vytvořen,
  2. najeďte na původní obrazec, chvilku počkejte a až se objeví modrá šipka
Nahrávám...
Nahrávám...