dnes je 22.7.2024

Input:

Word 2007: Nabídka Domů - karta Úpravy

21.3.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Poslední kartou v nabídce Domů je karta Úpravy, která poskytuje nástroje pro vyhledávání, nahrazování a procházení textu.

Karta vypadá takto:

 

Příkaz  Najít obsahuje (po rozbalení šipkou) dva další příkazy - Najít a Přejít na. Pod nabídkou Najít je příkaz Nahradit. Je jedno, který z uvedených příkazů potvrdíme - zobrazí se dialogové okno, které je pro tyto příkazy společné - obsahuje 3 záložky - Najít, Nahradit, Přejít na - mezi kterými můžeme přepínat podle toho, jaký úkon právě potřebujeme provést.
Nejprve se seznámíme s kartou Najít. Vidíme ji na následujícím obrázku celkově - spodní část okna můžeme skrýt tlačítkem Méně (změní se na tlačítko Více, kterým tuto skrytou část opět zobrazíme.

 

Do pole Najít zapíšeme hledaný textový řetězec. Nemusí to být celé slovo - místo "spojení" bychom mohli zadat například jenom "pojení" - pak by se vyhledala i příbuzná slova jako zapojení, rozpojení, napojení apod.
Tlačítko Zvýraznění hodnoty můžeme využít k označení všech nalezených výskytů zadaného textového řetězce (po kliknutí na šipku jsou k dispozici příkazy Zvýraznit vše, Zrušit  zvýraznění).
Tlačítko Najít v umožňuje volbu, zda má být prohledán pouze hlavní dokument nebo i související dokumenty.
Tlačítko Najít další umožňuje přechod na další výskyt hledaného řetězce.
V  doplňkové části dialogového okna (která se zobrazí tlačítkem Více) můžeme ještě nastavit další volby pro upřesnění prohledávání. Volbou Hledat můžeme nastavit směr prohledávání vzhledem k umístění kurzoru v textu. Těchto voleb je mnoho, nejužitečnější bude zřejmě volba Použít zástupné znaky. Tím se rozumí různé symboly, vysvětlíme si dva nejčastější - ?,*. Otazník nahrazuje určitý znak na určité pozici. Kdybychom tedy zapsali např. ??pojení, nalezly by se výrazy zapojení, napojení. Z výrazu rozpojení by se označil však pouze řetězec „ozpojení".
Znak * zastupuje posloupnost libovolných znaků v textu. Dejme tomu zadáme do pole Najít řetězec:
Hledáme*pracovníky
Musíme přitom dodržet velká a malá písmena a zadat celá slova (tyto volby jsou při označení pole Použít automatické znaky vždy zapnuté).
Výsledek

Nahrávám...
Nahrávám...