dnes je 15.7.2024

Input:

Word 2007: Nabídka Revize - karta Sledování

12.11.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Již jsme se seznámili s nástrojem Komentáře, který slouží pro zapracování poznámek do textu. Nyní si ukážeme, jak zpracovávat přímo změny textu (dopisování, mazání apod.), které do textu mohou doplňovat další uživatelé.

Pokud se na úpravách textu podílí více uživatelů, je žádoucí, aby změny, které v textu provádějí, byly viditelné.

Text, ve kterém provedlo úpravy několik pracovníků, může vypadat takto:

V tomto případě se na úpravách textu podílely 3 osoby – proto změněné části textu jsou odlišené různými barvami. Vidíme zde i značky komentářů, které jsme si vysvětlili minule.

Abychom  docílili tohoto odlišení textu, je nutné nejprve zapnout sledování změn. V nabídce Revize na kartě Sledování rozbalíme nabídku ikony Sledování změn a potvrdíme zde příkaz Sledování změn:

Pokud od této chvíle provedeme jakoukoli změnu v textu – doplnění slova nebo jeho smazání, dojde ke zvýraznění takového zásahu.

Jak změny budou vypadat, můžeme nastavit potvrzením příkazu Změnit možnosti sledování změn, který se nachází rovněž v nabídce ikony Sledování změn. Zobrazí se dialogové okno:

Pomocí tohoto dialogového okna můžeme nastavit, jakou barvou se bude zobrazovat vložený, odstraněný nebo přesunutý text, případně jak se budou zobrazovat změny provedené v tabulkách. Tam, kde je použito nastavení Podle autora, program přiřazuje každému uživateli barvu automaticky.

V nabídce ikony Sledování změn najdeme také příkaz Změnit jméno uživatele. Tím vyvoláme dialogové okno pro nastavení možností programu, kde je pole se jménem uživatele. Toto jméno bylo zadáno při instalaci programu, ale pokud si k počítači sedne jiný uživatel, který má úmysl provádět změny textu, může zde své jméno změnit:

Nahrávám...
Nahrávám...