dnes je 24.6.2024

Input:

Word 2007: Nabídka Rozložení stránky - karta Odstavec

5.4.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Nástroje pro úpravu vlastností odstavce se nám rozdělily do dvou nabídek, kartu Odstavec najdeme v nabídce Domů a další (jinou) kartu Odstavec najdeme v nabídce Rozložení stránky.

Karta Odstavec, která se nachází v nabídce Rozložení stránky, vypadá takto:

Pomocí této karty můžeme nastavovat 2 vlastnosti odstavce - zvětšení odsazení a zvětšení mezer mezi odstavci.

Zvětšením odsazení se rozumí posunutí odstavce od okraje stránky - můžeme nastavovat po levé i pravé straně odstavce, nezávisle na sobě. Rozdíl mezi odstavcem s nastaveným odsazením a běžným odstavcem vidíme na následujícím obrázku:

Méně zkušení uživatelé textových editorů se zpravidla snaží nastavovat odsazení odstavce tak, že zleva napíší několik mezer a napravo řádek zkrátí pomocí klávesy ENTER. Pokud ale bychom takový text upravili - např. zvětšili písmo nebo doplnili do odstavce větu (či naopak část textu smazali), tak by se nám text úplně rozpadl.

Uvedené úpravy textu si můžete prohlédnout v příkladu 09_07priklad.docx.

Pomocí karty Odstavec také můžeme nastavovat vodorovné oddělení odstavců mezerou. Mezery můžeme nastavovat buď před odstavcem nebo za odstavcem a jejich velikost uvádíme v bodech. Běžná mezera mezi řádky odstavce zpravidla bývá o 2 body větší, než je velikost používaného písma. Nastavení na této kartě se však týká pouze nastavení větších mezer mezi odstavci, nikoli mezi jednotlivými řádky odstavce.

Obě popsaná nastavení využijeme např. v podpisu, který

Nahrávám...
Nahrávám...