dnes je 23.5.2024

Input:

Word 2007: Nabídka Vložení - karta Text - WordArt

12.12.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Některé texty, například reklamní, můžeme zpestřit ozdobným písmem, využijeme nástroj WordArt.

Pro vytvoření WordArtu použijeme kartu Text - ikona WordArt:

Ikona zobrazí grafickou nabídku z náhledy různých tvarů písma - v pravé časti najdeme svisle situované styly:

Potvrdíme myší styl, který je pro naše účely vhodný (zde jsme vybrali zcela jednoduchý styl, který si upravíme podle svého vkusu). Zobrazí se dialogové okno, kam zadáme vlastní text:

Současně zde můžeme nastavit základní vlastnosti textu - písmo, velikost, tučné, kurzíva. Po potvrzení dialogového okna se zobrazí na pracovní ploše programu objekt:

 

Velikost můžeme ještě upravit tažením za značky umístěné na ohraničení. Uchopíme některou značku a se stisknutým levým tlačítkem ji táhneme dovnitř pro zmenšení nebo ven pro zvětšení, rohové značky můžeme táhnout šikmo (proporce nápisu zůstanou zachovány). Pokud se týká volby písma, měli bychom vybírat masivnější písmo, jako např. Arial Black a jeho velikost by měla být minimálně 36 bodů, aby potom vynikly další případné úpravy.

Jakmile je WordArt vložen do dokumentu, máme k dispozici nástroje pro jeho další zpracování:

 

Podíváme se blíže na možnosti této nabídky Nástroje WordArtu - Formát, která je dostupná vždy, když je objekt označen (kliknutím myši).

První karta Text umožňuje upravovat vlastnosti textu pomocí ikon:

Upravit text - vyvolá dialogové okno shodné s tím, kde jsme text zadávali. Text můžeme doplnit nebo přepsat jiným a současně upravit jeho základní

Nahrávám...
Nahrávám...