dnes je 15.7.2024

Input:

Word 2013: Práce s více verzemi dokumentu

9.9.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Důležité dokumenty zpravidla nevznikají najednou, tak říkajíc „z první vody“. K jejich finální podobě se často propracováváte postupně, provádíte změny, doplňky, odstraňujete některé pasáže a podobně. Navíc se na tvorbě takových dokumentů může podílet více uživatelů. Proto by bylo užitečné mít uchovaný určitý konkrétní stav práce na tomto dokumentu. K tomu poslouží využití možnosti práce s několika verzemi dokumentu.

Verze je zaznamenaná podoba dokumentu, vytvořená uživatelem k okamžiku jejího vzniku. Ve starších vydáních Wordu (do verze 2003) byla možnost uchovávat v rámci jednoho dokumentu více verzí (volbou přímo dostupnou z nabídky Soubor), v novějších vydáních je nutné pracovat tak, že v určitém okamžiku vždy uložíte dokument samostatně jako jednu z verzí (pomocí volby Uložit jako).

Ukládání verzí jako samostatných dokumentů

Jedná se zejména o situaci, kdy chcete předat k revizi pouze jednu konkrétní verzi z řady těch, které váš dokument obsahuje. Pak tuto verzi otevřete a uložíte jako samostatný dokument, který odešlete recenzentovi. Druhá situace, kdy je potřebné postupovat tímto způsobem, nastane, potřebujete-li provést porovnání dvou verzí dokumentu – například první a aktuální verze nebo té před revizí a té po revizi.

Porovnání verzí dokumentu

Vedle zafixování určitého stavu dokumentu skýtá vytváření jeho verzí možnost provádět jejich porovnávání. Pro porovnání můžete využít tři postupy.

Porovnání dokumentů vedle sebe je praktický způsob prohlížení a srovnávání obou dokumentů. Použijete ho tak, že zadáte na kartě ZOBRAZENÍ volbu Zobrazit vedle sebe ve skupině Okno.

Dokumenty se zobrazí ve dvou oknech vedle sebe. Na kartě ZOBRAZENÍ ve skupině Okno pak máte k dispozici tlačítka Synchronní posuv (pohyb v jednom dokumentu synchronně probíhá i v druhém, takže jsou zobrazeny vždy stejné pasáže), Obnovit pozici okna (vrátí okna do stavu při spuštění funkce, použijte, pokud jste

Nahrávám...
Nahrávám...