dnes je 19.5.2024

Input:

Word 2013: Princip a zásady využívání stylů

2.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V době psacích strojů měl text velmi jednoduchý vzhled. Všechny znaky měly stejnou velikost a byly napsány stejnou barvou a stejným fontem. Počítače a především moderní textové editory přinesly velmi významnou změnu. Každý uživatel může bez větších potíží měnit jak vlastnosti písma, tak celých odstavců.

Volnost, kterou textové editory uživatelům poskytují, nevede vždy ke zlepšení vzhledu dokumentů. Nezřídka dochází k tomu, že uživatel oslněn možnostmi, které mu textový editor nabízí, použije ve svém dokumentu všechna nastavení formátu, která zná. Výsledek je potom z estetického hlediska horší než jednoduchý vzhled dokumentu z psacího stroje.

Pravidla pro formátování dokumentu

Pro formátování dokumentu platí jednoduché pravidlo. Pro texty na stejné úrovni používejte vždy stejný vzhled.

Abyste toto pravidlo dodrželi, doporučujeme Vám následující postup:

Nejprve si rozmyslete, jaký vzhled má mít text odstavce, který bude v textu jako základní – tedy nejčastěji používaný. Od tohoto odstavce se bude odvíjet vzhled všech ostatních odstavců v textu. Následně se rozhodněte, jak mají vypadat další odstavce v textu – nadpisy, citace, seznamy literatury a další. Vzhled těchto odstavců by měl vycházet z formátu základního odstavce. Je například nevhodné používat výrazně odlišné fonty v rámci jednoho dokumentu.

V posledním kroku se musíte rozhodnout, jakým způsobem budete zvýrazňovat text v rámci odstavce. I toto zvýraznění by mělo být na všech místech stejné, je například nevhodné na jednom místě používat pro zvýraznění tučné písmo, na jiném místě podtržení a na jiném, ve stejném dokumentu, zvýraznění pomocí barvy písma.

V okamžiku, kdy máte všechna tato formátování rozmyšlená, stačí je při formátování dokumentu důsledně používat.

Co je styl

Pamatovat si a znovu nastavovat více položek formátování je velmi obtížné. Proto je ve Wordu 2013 k dispozici nástroj, který vám umožňuje všechny vlastnosti nadefinovat a uložit na jednom místě. Takto uložené formátování se nazývá styl.

Aplikovat uložené formátování – styl – na odstavec či text je velice jednoduché. Stačí označit formátovaný text a následně vybrat požadovaný styl ze seznamu. Word automaticky nastaví všechna formátování dle parametrů uložených v definici stylu.

Předdefinované styly

 

Ve Wordu naleznete několik desítek předdefinovaných stylů, které můžete ve svých dokumentech používat. Kromě formátu základního textu jsou předdefinovány styly nadpisů, seznamů,

Nahrávám...
Nahrávám...