dnes je 24.6.2024

Input:

Word 2013: Textové upoutávky ve WordArtu

15.9.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Textový editor Word 2013 poskytuje řadu možností formátování textu. Tím však nejsou možnosti uživatele vyčerpány. K dispozici je nástroj WordArt, který je součástí celé kancelářské sady.

WordArt je nástroj na tvorbu textových upoutávek, atraktivních nápisů, letáků a plakátů. Princip jeho činnosti je ten, že do dokumentu na jeho stránku vkládá objekt – rámeček se speciálně formátovaným textem. Může vypadat například takto:

WordArty

Od běžného formátování textu v dokumentu se práce pomocí WordArtu liší tím, že v dokumentu text většinou nejdříve napíšete, vyberete jej a přiřazujete mu atributy – formátujete jej. Naopak u WordArtu nejdříve volíte budoucí vzhled textu z galerie WordArtu a teprve poté jej do připraveného okna zapíšete. S vytvořeným textem můžete poté dále pracovat a upravovat jeho vlastnosti.

Vytvoření WordArtu

Pokud chcete svůj dokument vylepšit použitím textové upoutávky, postup jejího vytvoření není složitý.

  • Klikněte na tlačítko WordArt ve skupině Text na kartě VLOŽENÍ. Zobrazí se galerie stylů WordArt.
    Vložení WordArtu
  • Vyberte vhodný styl objektu a klikněte na něj.
  • V dokumentu se objeví textové pole s textem Sem napište text. Stačí místo něj napsat svůj vlastní text.
    Přepis textu WordArtu

Tímto způsobem jste vytvořili objekt s textovou upoutávkou.

Další práce s textovou upoutávkou

Vytvořením textové upoutávky popsaným způsobem možnost práce s ní nekončí. Pomocí uchopení a přetažení nyní můžete textové pole s upoutávkou umístit na žádoucí místo v dokumentu, pomocí úchopových bodů po jeho obvodu můžete měnit jeho velikost a proporce (svisle, vodorovně).

Pokud by to bylo potřebné, můžete textové pole s objektem WordArtu také některým ze standardních způsobů kopírovat, případně přenášet v rámci dokumentů, do jiných dokumentů, ba i jiných aplikací.

Pokud

Nahrávám...
Nahrávám...