dnes je 17.6.2024

Input:

Word 2013: Tipy a triky pro použití písem – 1. část

18.12.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Za normálních okolností má celý odstavec jednotný vzhled. Jiný formát písma použijete pouze v případě, že chcete část textu zdůraznit a vyzdvihnout.

Pro zvýraznění slov či vět můžete použít jednu z následujících dvou základních možností:

Zvýraznění kurzivou a tučným písmem

Zvýraznění pomocí kurzívy

Tento způsob zvýraznění textu je považován typografy za nejelegantnější. Dokonce je někdy kurzíva nazývána také vyznačující řez.

Pokud je naopak základní text psán pomocí kurzívy, například v případě citace, vyznačujeme v něm pomocí normálního písma.

V některých případech je použití kurzívy pro zvýraznění přímo předepsáno normou. Například pro zvýraznění názvu titulu je v citaci literatury nutné vždy použít kurzívu.

Citace literatury

Zvýraznění tučným písmem

V některých textech, například učebnicích, je pro zvýrazňování používáno tučné písmo. Tuto volbu byste měli použít tehdy, když chcete něco zdůraznit opravdu silně.

Pro zvýrazňování textu uvnitř odstavce nikdy nepoužívejte jiný font. Přeskakování z jednoho typu písma na druhý působí rušivým dojmem.

Zvýraznění jinými způsoby

Pro zvýrazňování textu můžete použít i další metody, například zvýrazněný text podtrhnout, dát do uvozovek, napsat velkými písmeny či kapitálkami. Jejich použití by mělo být odůvodněné, například v případě, kdy různým zvýrazněním poskytujete dodatečné informace.

Kapitálky se obvykle používají pro zvýraznění jmen slavných osobností či pro označování počítačových kláves v odborné literatuře.

Pro vyznačování textů se dříve používalo prostrkání. Toto zvýraznění je přežitkem z dob psacích strojů, kdy se mezi znaky umísťovaly mezery. V dnešní době se již, především z estetických důvodů, nepoužívá. Výjimkou může být zvýraznění celého nadpisu.

Nikdy nepoužívejte dvojí vyznačování, i když je norma povoluje. Vyvarujte se především kombinace zvýraznění pomocí uvozovek a změny formátu. Uvozovky nejsou určené pro zvýrazňování textu, ale pro oddělení přímé řeči.

Méně je někdy lepší než více. Pokud má zvýraznění opravdu připoutat pozornost čtenáře, nemůže být v textu zvýrazněno každé druhé slovo.

Všechny použité ukázky zvýraznění naleznete v

Nahrávám...
Nahrávám...