dnes je 21.4.2024

Input:

Word 2013: Tipy a triky pro použití písem – 2. část

23.12.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Popíšeme si rozdíl mezi rastrovými a vektorovými písmy. Ukážeme si některé správce fontů a písmové editory.

Rastrová písma

První počítačová písma byla tvořena soubory malých obrázků. Na každém z nich byla písmena vykreslena bod po bodu. Tato písma bylo možné využívat pouze ve velikostech, ve kterých byla navržena, při zvětšení byla zubatá. Takováto písma se nazývají písma rastrová, nebo také bitmapová. Soubory, ve kterých jsou rastrová písma uložena, mají příponu .fon.

Rastrové písmo

Tato písma nejsou vhodná pro použití v textových dokumentech. Byla využívána především staršími operačními systémy pro systémová hlášení.

Vektorová písma

Vzrůstající výkon počítačů umožnil zlepšovat počítačovou grafiku. V roce 1985 firma Adobe dodala na trh první program pro sazbu textu – PageMaker a spolu s ním jazyk PostScript a první vektorové písmo, kterému se říkalo Type 1. Vektorová písma nejsou popsána pomocí bodů, ale pomocí křivek, které definují okraje písma. Taková písma lze tedy libovolně zvětšovat a zmenšovat a počítač tvary písma přepočítá bez toho, aby se na nich vytvořily zuby. Písma typu Type 1 jsou v počítači uložena ve dvou souborech s příponami .pfb a .pfm. Firma Adobe však některé technické informace o svém písmu utajila, proto firma Apple v roce 1989 vytvořila vlastní způsob vytváření vektorových písem, nazvaný TrueType. Na základě dohody mezi firmami Microsoft a Apple jsou písma typu TrueType využívána i v operačních systémech Windows a většina písem, která ve svém počítači naleznete, je tohoto typu. Písma typu TrueType jsou uložená v jediném souboru s příponou .ttf. Rozdíl mezi písmy Type 1 a TrueType je především v typu použitých matematických křivek. Písma Type 1 využívají Bézierovy křivky, kdežto TrueTypová písma jsou popsána křivkami kvadratickými.

V roce 1996 byla ve spolupráci firem Microsoft a Adobe vytvořena nová norma pro práci s vektorovými písmy – OpenType, která zahrnuje obě předchozí normy. Písma OpenType můžete využívat v operačním systému Windows 2000 a vyšších. Písma typu Open Type jsou uložena v souborech s příponou .otf.

Správce fontů

Pokud chcete experimentovat s netradičními fonty, určitě při své práci oceníte program specializovaný na správu fontů – font manager. Font manager vám dovolí nejen fonty prohlížet a zjišťovat jejich vlastnosti, ale také

Nahrávám...
Nahrávám...