dnes je 18.4.2024

Input:

Word 2013: Tvorba rejstříku

21.9.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Typickým prvkem obsáhlých textových dokumentů odborného charakteru je výskyt určitých termínů, odborných pojmů. Pokud si čtenář chce vyhledat takovýto výraz, může k tomu využít rejstříku, což je seznam vybraných výrazů s uvedením jejich výskytu v textu dokumentu.

Word 2013 disponuje možností vytvoření takového rejstříku. Položkami rejstříku mohou být slova, věty nebo symboly, témata v určitém rozsahu stránek nebo odkazy na jinou položku (viz). Existují přitom dvě možnosti postupu – ruční a automatický. Oba budou popsány níže.

Ruční označení položek rejstříku

Pokud textový dokument není příliš rozsáhlý a počet slov, která chcete do něj zařadit, je omezený, stačí využít pro tvorbu rejstříku ruční označení žádoucích výrazů.

V otevřeném textovém dokumentu postupně vyhledejte slovo (položku), jež chcete zařadit do rejstříku. Takový výraz vyberte a klikněte na tlačítko Označit položku na kartě REFERENCE ve skupině Rejstřík.

Zobrazí se dialogové okno Označit položku rejstříku. Můžete také použít klávesovou zkratku Alt+Shift+X. Stisknutím tlačítka Označit bude vybraný výraz označen jako položka rejstříku pomocí zvláštního pole XE (viditelného při režimu zobrazení netisknutelných znaků). Dialogové okno zůstane otevřené a vy můžete přejít do textu, vybrat další slovo, klepnutím do pole Hlavní položka je sem vložit a postup opakovat až do konce dokumentu. Označování ukončíte tlačítkem Zavřít.

Pokud chcete některé slovo označit jako vnořenou položku, musíte je do příslušného pole zapsat z klávesnice nebo zkopírovat přes schránku.

V tomto dialogovém okně můžete využít i další volby. Tlačítko Označit vše umožní označit najednou všechny výskyty dané položky v dokumentu. Volba Aktuální stránka znamená, že bude v rejstříku použito číslo této stránky. Pokud chcete odkazovat na určité téma nebo stránky, použijte pole Rozsah stránek. Je možné také využít pole Křížový odkaz. Dále je zde možno definovat formát zobrazení číslování stránek.

Automatické označení položek rejstříku

Pro rozsáhlé texty s četným výskytem odkazovaných položek se vyplatí nastavit automatické označování položek rejstříku. K tomu je však zapotřebí vytvořit výchozí seznam pro automatické označování (tzv. konkordantní rejstřík).

Výchozím krokem je

Nahrávám...
Nahrávám...