dnes je 24.6.2024

Input:

Word 2013: Vkládání multimédií

24.9.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Méně častou, specifickou součástí textového dokumentu, vytvořeného v aplikaci Word 2013, mohou být multimediální objekty. Jejich použití má praktický smysl tehdy, bude-li dokument šířený elektronicky – v tištěné podobě se efekty s nimi spojené přirozeně neprojeví. Základní typy multimediálních objektů jsou dva – zvuky a video.

Vkládání audia

Pro vkládání a přehrávání zvuků musejí být splněny určité předpoklady. Váš počítač musí být vybaven zvukovou kartou, mikrofonem a reproduktory. Výchozím krokem při vkládání zvukových souborů je otevřít textový dokument a klepnout kurzorem na místo, kam mají být vloženy. Pokud jsou tyto předpoklady splněny, záleží na tom, z jakého zdroje bude vkládaný zvuk pocházet.

Vložení existujícího zvukového souboru

Při použití již existujícího zvukového souboru bude postup následující:

  • Klepněte na kartě VLOŽENÍ ve skupině Text na tlačítko Objekt.
  • V zobrazeném okně přejděte na záložku Vytvořit ze souboru.
  • Klepněte na tlačítko Procházet a najděte potřebný zvukový soubor.
    Dialog pro vložení objektu
  • Okno Objekt vám umožní zvolit, zda chcete, aby vložený soubor zůstal propojený se zdrojovým souborem (zaškrtněte Propojit se souborem), a zda chcete vložený objekt zobrazit jako ikonu (zaškrtněte Zobrazit jako ikonu). Pokud ikonu nezvolíte, bude do dokumentu vložen název souboru. V opačném případě se aktivuje tlačítko Změnit ikonu, které umožní volbu jiného vzhledu ikony zvukového souboru.
  • Klepnutím na tlačítko OK proces ukončíte a na místo určené kurzorem bude vložena ikona (název) zvukového souboru.

Vložený zvukový soubor spustíte a úspěšnost vložení si ověříte poklepáním na jeho ikonu v dokumentu.

Vložení nového zvukového záznamu

Jedná se o situaci, kdy byste chtěli zvukový soubor vytvořit jako novou nahrávku, obvykle záznam hlasového komentáře, což by samozřejmě vyžadovalo připojení mikrofonu k počítači. Přímé vytvoření zvukového záznamu bylo možné v předchozích verzích, ale ve Wordu 2013 možné není. Bylo by nutné využít program Záznam zvuku, který lze spustit ve Windows 7 pomocí příkazu StartVšechny programyPříslušenstvíZáznam zvuku.

Po spuštění programu klikněte na tlačítko Spustit záznam, nahrajte zvuk či komentář a následně stiskněte tlačítko Zastavit nahrávání.

Záznam zvuku

Nahrávám...
Nahrávám...