dnes je 15.4.2024

Input:

Word 2013: Vkládání obrázků a klipartů

18.8.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Ve Wordu 2013 můžete do textu vkládat nejrůznější grafické objekty. Nejčastěji jsou v textech používané obrázky – fotografie, loga, grafy či stylizované obrázky – kliparty.

Při vkládání obrázku do dokumentu si můžete zvolit, zda chcete obrázek převzít z předdefinované sady obrázků (klipartů) nebo z vlastního souboru. Všechny tyto volby naleznete na kartě VLOŽENÍ ve skupině Ilustrace. Dříve bylo možné obrázek také přímo do dokumentu naskenovat, ale novější verze programu Microsoft Word tuto funkci nepodporují. Pokud používáte tablet, tak je možné do dokumentů vkládat (podobně jako obrázek) i rukou psané poznámky.

Objekty k vložení

Na kartě VLOŽENÍ je i možnost vložit další objekty (např. WordArt nebo SmartArt). Těmto dalším objektům se budeme věnovat v samostatných kapitolách.

Obrázek

Obrázek z existujícího souboru vložíte do textu pomocí nabídky Obrázky na kartě VLOŽENÍ. Soubor s obrázkem naleznete v okně Vložit obrázek. Je vhodné, když obrázek před vložením do dokumentu upravíte tak, aby obsahem a velikostí odpovídal užití v textu.

Obrázky můžete do jisté míry editovat i přímo v programu. Možnosti Wordu jsou oproti specializovaným grafickým programům omezené, ale verzi od verze se nabídka nástrojů rozšiřuje.

Vkládání zbytečně velkých souborů zpomaluje vaši práci a komplikuje následné zpracování souboru, například předání elektronickou poštou.

Vložení obrázku

Obrázky můžete do textu vkládat pomocí kopírování přes schránku. Označíte vybraný obrázek (například v internetovém prohlížeči), stisknete Ctrl+C. Následně přejdete do textu na pozici, kam chcete obrázek vložit, a stisknete Ctrl+V.

Klipart

Klipart je v užším slova smyslu stylizovaný obrázek, v širším slova smyslu klipartem rozumíme multimediální objekt (obrázek, zvuk nebo video), který je součástí galerie klipartů ve Wordu. Ve verzi Word 2013 vložíte kliparty pomocí tlačítka Online obrázky na kartě VLOŽENÍ ve skupině Ilustrace.

Vložení ilustrace z Office.com

V galeriích klipartu naleznete několik tisíc obrázků. Vhodný obrázek vyhledáte tak, že zadáte klíčové slovo do pole v řádku Klipart z Office.com. Na obrázku jsou výsledky vyhledávání pro klíčové slovo tenis.

Názvy obrázku jsou překládány z anglického jazyka, proto je lepší hesla ve vyhledávání zadávat v prvním pádu jednotného čísla základního

Nahrávám...
Nahrávám...