dnes je 2.3.2024

Input:

Word 2013: Výpočty v tabulce

5.9.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Uspořádat data do podoby tabulky je někdy výhodné. Když ale máte takto zobrazenou tabulku s čísly, bude vás lákat zadat do ní i výpočty – například součty. Tato možnost je ve Wordu obsažena.

Použití vzorců a funkcí

Výpočty ve wordovské tabulce provádíte pomocí vzorců nebo funkcí. Ty vracejí výsledek do buňky, ve které jsou zapsány. Word disponuje celkem 18 funkcemi. Každá funkce nebo vzorec musí začínat znakem =.

Pro provádění výpočtů si v tabulce s daty vytvořte prázdné buňky, do kterých chcete vložit vzorec (funkci). Kurzor umístěte do příslušné buňky. Vzorec vložíte tlačítkem Vzorec na kartě ROZLOŽENÍ ve skupině Data. Po této volbě se zobrazí dialogové okno Vzorec, ve kterém do pole Vzorec můžete zapsat vlastní vzoreček. V něm můžete jako argumenty použít konstanty (čísla), ale i odkazy na buňky (například =B2+5). Vzorec bude pracovat s hodnotami v buňkách obsaženými.

Pokud ve vzorci nebo funkci pracujete s odkazy na buňky, pamatujte, že první sloupec tabulky zleva je sloupec A, první řádek tabulky má číslo 1. Levá horní buňka v tabulce má tedy adresu A1 a tak dále. Důležité je také mít na paměti, že operátory ve vzorci (funkci) mají určitou hierarchii (např. násobení má přednost před sčítáním).

Pokud chcete zadat do buňky funkci, vyberte ji z roletky Vložit funkci. Funkce bude

Nahrávám...
Nahrávám...