dnes je 17.6.2024

Input:

Word 2013: Změna existujícího stylu odstavce

4.2.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V předcházejícím článku jste se seznámili s tím, co jsou ve Wordu 2013 styly a jak je můžete ve svých dokumentech efektivně využívat. V rámci tohoto článku se naučíte existující styly editovat a upravovat do podoby, která Vám vyhovuje.

Typy stylů

Ve Wordu 2013 máte k dispozici pět typů stylů – odstavec, znak, propojený, seznam a tabulka. Základní vlastnosti a možnosti úpravy jednotlivých stylů si ukážeme na praktických příkladech.

Všechny úkoly se vztahují k souboru word_styly_text3.docx.

Úprava stylu odstavce

Styl typu odstavec patří mezi nejčastěji používané styly. Již v okamžiku, kdy otevřete nový dokument a začnete psát, je na nově napsaný text použit styl odstavec. Tento výchozí styl se nazývá Normální. Na tomto stylu je založena většina dalších stylů, proto změny, které provedete v tomto stylu, mohou změnit i vzhled textu, který je naformátován pomocí jiného stylu.

Změňte formát stylu Nadpis1 tak, aby nadpisy byly psané písmem Cambria.

  1. Kliknutím na šipku v pravém dolním rohu skupiny Styly na kartě DOMŮ otevřete podokno úloh Styly.
  2. Z kontextové nabídky (pravým tlačítkem myši nebo šipečkou vpravo od názvu stylu) k řádku Nadpis1 vyberte volbu Změnit.
  3. V sekci Formátování změňte písmo z Calibri na Cambria.
  4. Změnu stylu potvrďte klepnutím na tlačítko OK.

V okamžiku, kdy změníte nastavení stylu odstavce, automaticky dojde ke změně všech textů v dokumentu, na které byl daný styl použit.

Pokud si chcete před změnou stylu ověřit, kde je v dokumentu použit, vyberte v podokně úloh Styly a formátování požadovaný styl a klepněte na tlačítko Vybrat vše. Word Vám automaticky označí všechny texty naformátované vybraným stylem.

Pokud chcete změnit některou z pokročilých možností formátování stylu odstavce, rozbalte nabídku menu tlačítkem Formát v levé dolní části nabídky Úprava stylu a z nabídky si vyberte požadovanou volbu.

Změňte formát stylu Nadpis1 tak, aby nadpis byl vždy umístěn na začátku nové stránky.

  1. Z kontextové nabídky k řádku Nadpis1 vyberte volbu Změnit.
  2. Přejděte do nabídky FormátOdstavec.
  3. Přejděte na záložku Tok textu a zaškrtněte volbu Vložit konec stránky před.
  4. Editaci stylu ukončete opakovaným klepnutím na tlačítko OK.

Pro bližší nastavení stylu odstavce platí stejná

Nahrávám...
Nahrávám...