dnes je 17.6.2024

Input:

Word 2016: Citace a bibliografie - 2. část

29.12.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

V prvním díle jsme si ukázali, jak příkazem Přidat nový pramen vytvořit nový pramen a rovnou ho v dokumentu ocitovat. Můžeme ale také chtít zatím jen vytvořit pramen s tím, že ho ocitujeme později anebo ho přímo citovat ani nebudeme a chceme, aby se objevil jen v závěrečném seznamu pramenů.

Správa pramenů

Na kartě Reference klikneme ve skupině Citace a bibliografie na tlačítko Spravovat prameny. V levém sloupci nazvaném Hlavní seznam najdeme dříve vytvořené prameny. V pravém sloupci s názvem Aktuální seznam pak najdeme prameny obsažené v aktuálním dokumentu. Pramen, který je v dokumentu ocitovaný, je navíc označen symbolem háčku. Pod oběma seznamy vidíme náhled označeného pramene.

Chceme-li dříve použitý pramen použít v aktuálním dokumentu, tak ho označíme v hlavním seznamu a klikneme na tlačítko Kopírovat. Podobně bychom mohli pramen zkopírovat i z aktuálního do hlavního seznamu.

Chceme-li vytvořit úplně nový pramen, tak klikneme na tlačítko Nový, vyplníme bibliografické údaje a po potvrzení se pramen zařadí do hlavního i aktuálního seznamu. Bibliografické údaje označeného pramene můžeme změnit po kliknutí na tlačítko Upravit. Po provedení změn pramene, který je obsažen v hlavním i v aktuálním seznamu, budeme dotázáni, zdali se mají změny přenést i do druhého seznamu.

Chceme-li pramen z dokumentu odebrat, tak ho označíme v aktuálním seznamu a klikneme na tlačítko Odstranit. Pramen, který je v dokumentu ocitovaný, nelze z aktuálního seznamu odstranit – nejdříve je potřeba jeho citaci smazat. V hlavním seznamu pramen zůstane, pokud ho i z něj přímo neodstraníme.

Máme-li pramenů hodně, tak je můžeme prohledávat pomocí pole Hledat v horní části okna anebo seřazovat pomocí sousedního rozbalovacího tlačítka. Na výběr je seřazení podle autora, názvu, roku a značky.

Značka je krátký kód zastupující pramen, který vidíme v pravém dolním rohu okna pro úpravu pramene.

Hlavní seznam pramenů

Někdy může být potřeba přenést hlavní seznam pramenů z jednoho počítače do druhého. Klikneme-li na tlačítko Procházet, tak se zobrazí složka Bibliography, v níž najdeme soubor Sources.xml. Tento soubor obsahuje hlavní seznam pramenů a pokud ho zkopírujeme a přeneseme na jiný počítač, tak ho zde můžeme tlačítkem Procházet otevřít a zkopírovat z něj prameny do aktuálního dokumentu.

Pozor jen na to, abychom si novým

Nahrávám...
Nahrávám...