dnes je 22.7.2024

Input:

WordPress 4: 1. část - Instalace vlastního webu

9.1.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Tvorba vlastních internetových stránek nemusí být vůbec složitá a pomocí vhodných nástrojů ji dnes zvládne i běžný uživatel. V dnešním článku se podíváme na způsob, jak si vytvořit vlastní internetovou prezentaci pomocí nástroje WordPress.

Pro funkční internetovou prezentaci potřebujete minimálně dvě věci – internetovou adresu (doménu) a místo k uložení obsahu stránek (webhosting). A pokud nejste programátor, bude se hodit i nějaký pohodlný nástroj pro vytvoření a správu celé prezentace.

Doména a webhosting

Tvorba internetových adres se řídí přesnými pravidly. Pokud chcete získat adresu ve tvaru www.vasefirma.cz, musíte tuto adresu nejdříve ověřit, zda už není používána. Následně pak zaregistrovat a platit pravidelný roční poplatek v řádu stokorun. Místo pro uložení vlastního obsahu stránek se nazývá webhosting a jeho cena se pohybuje i v řádu stokorun měsíčně. Za tuto cenu si vlastně pronajímáte část pevného disku trvale přístupného na internetu.

Pokud si chcete instalaci a provoz vlastního webu jen vyzkoušet, můžete využít některé z bezplatných služeb. Tyto služby nabízí pronájem domény a vlastní webhosting obvykle výměnou za malý reklamní proužek, který se na stránky umístí automaticky. Tyto služby nabízí tzv. domény třetího řádu, které mají tvar např. www.vasefirma.is-great.net. V České republice jsou takovými poskytovateli např. webzdarma.cz nebo ic.cz. Ze zahraničních služeb je k dispozici třeba byethost.com, který využijeme i pro účely tohoto návodu.

Redakční systém WordPress

Pomocí nástroje WordPress si můžete vytvořit a spravovat vlastní webovou prezentaci bez nutnosti znalosti programování. WordPress se chová jako běžná aplikace, díky které vytvoříte celou prezentaci včetně nastavení jejího vzhledu a naplnění obsahu. WordPress je webová aplikace, tzn., že ji spouštíte v internetovém prohlížeči. Proto i její instalaci musíte provést na vlastní webový prostor.

Aktuálně je systém WordPress ve verzi 4, která je kompletně v češtině a to včetně instalačního procesu. Tato verze také velmi výrazně usnadňuje správu obrázků a vytváření fotogalerií ve webové prezentaci.

Registrace domény a webhostingu

Na webu www.byethost.com si vytvoříme účet, díky kterému získáme doménu a webhosting.

Byethost bezplatný hosting

Registrační údaje

Po zadání registračních údajů je nutné potvrdit odkaz v aktivačním e-mailu, který přijde ihned na zadanou e-mailovou adresu. Po potvrzení se vytvoří vše potřebné a zobrazí se přístupové údaje k nastavení stránek a internetové adresa. Veškeré údaje jsou také odeslány na zadaný e-mail. Tento e-mail je velmi

Nahrávám...
Nahrávám...