dnes je 29.5.2024

Input:

WWW stránky prakticky - 16. část

14.9.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si ukážeme, jak sestavit v HTML kódu tabulku - samozřejmě s návazností na soubor se styly.

Pro vytvoření nové stránky využijeme opět stránku, kterou jsme si již zpočátku připravili a uložili pod názvem vzorova_stranka.html. Tak jako vždy, spustíme tedy HTML editor Yugie a tuto vzorovou stránku si v něm otevřeme pomocí nabídky Soubor - Otevřít. Vzápětí si ji uložíme pomocí nabídky Soubor - Uložit jako. Název pro ukládání bude cenik.html (tak jak jsme si jej předem určili ve zdrojovém kódu navigačních tlačítek).
Ceníky se zpravidla prezentují ve formě tabulek. Samozřejmě, i pro tabulku můžeme nadefinovat kaskádové styly, tak, aby korespondovala s grafickým vzhledem naší prezentace.

Začneme tedy s editací naší nové stránky cenik.html.

Nejprve si označíme pomocný odstavec <p>Tady bude obsah stránky. Označený text přepíšeme textem „Ceník počítačových kurzů" a pomocí ikony se symbolem 1 jej zformátujeme jako nadpis 1 úrovně.

Umístíme si kurzor na nový řádek a potom přepneme na kartu Rámy a tabulky, kde použijeme ikonu Interaktivní tabulka.

Tato ikona je pro zpracování tabulky nejvhodnější - nabídne nám totiž dialogové okno, kam můžeme přehledně zapsat údaje určené pro tabulku.

V průběhu práce můžeme navyšovat jak počet řádků, tak i počet sloupců, takže prvotní nastavení těchto políček je vlastně pouze orientační.
Editaci tabulky ukončíme potvrzením OK. Do zdrojového kódu je vložena tato sekvence:

Pro větší přehlednost můžeme ještě ručně doupravit rozložení zdrojového kódu např. takto:

...atd.

(není to nutnost, ale

Nahrávám...
Nahrávám...